Míru zavinění dalších dvou mužů z Přerovska – provozovatele ubytovny a restaurace v Oseku nad Bečvou Bohumila Malátka a obchodníka z Hranicka Petra Čagana, bude podle státního zástupce Romana Kafky zřejmě posuzovat ostravský soud.

Soud se začal aférou zabývat 3. března a nařízeny jsou více než čtyři desítky líčení. Před senátem Krajského soudu ve Zlíně ve středu vypovídali znalci z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kteří vypracovali znalecký zdravotnický posudek na více než sto poškozených.

Z něj vyplynulo, že se můžou trvalé následky u lidí, kteří vypili alkohol kontaminovaný metanolem, objevit i za několik měsíců či let. U soudu to řekl Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy, předseda komise, jež zpracovávala znalecký posudek na všechny poškozené z roku 2012. Posudek má 2546 stran a týkal se téměř 120 lidí.

Podle Šafra vyplývají závěry o možných trvalých následcích v budoucnosti mimo jiné ze zahraničních studií.

„To znamená, že ta otázka zůstává pro poškozené otevřená," uvedl znalec.

Podle něj se trvalé následky mohou týkat orgánů, které bývají poškozeny krátce po konzumaci metanolu. Jde především o zrak a trávící, případně i oběhový, dýchací a vylučovací systém. „Je to ale otázka značně individuální, čas ukáže," doplnil znalec.

Komise zahrnující toxikology, neurologa, očního lékaře či internistu zpracovávala posudek na 39 zemřelých (u jedné ženy se vypití metanolu jako příčina smrti bez pochyb neprokázala) a na dalších 79 osob, které otravu přežily.

Podle obžaloby ale již několik desítek lidí trpí trvalými zdravotními problémy, 15 z nich má například vážně poškozený zrak. Znalci popisovali prvotní příznaky otravy, které se většinou projevily po osmi až 24 hodinách po vypití.

Postupně se bolest hlavy, nevolnost a zvracení měnily na poruchy vědomí, závratě, výpadky zraku a postižení trávicího systému, aby v některých případech končily otokem mozkové tkáně, srdečním selháním a smrtí.

Práce na posudku byla pro členy komise raritou, s podobnou otravou se často nesetkávají. Znalci také potvrdili, že metanol je na rozdíl od etanolu, jenž se v těle v malém množství přirozeně vyskytuje, pro člověka látkou naprosto cizí a silně toxickou.

Svědci nechtěli vypovídat, aby jim to nepřitížilo

Soud vyslechl také svědky Bohumila Malátka a Petra Čagana, kteří ale odmítli svou svědeckou výpověď, neboť by podle nich mohla zhoršit jejich postavení v trestním řízení. Oba dva jsou totiž v metanolové kauze obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Protože ve Zlíně vystupovali oba v roli svědků, nebyla čtena ani jejich výpověď v přípravném řízení. Na následky otravy metylalkoholem zemřela v ubytovně v Oseku nad Bečvou, kterou jeden z obžalovaných svědků provozuje, jednadvacetiletá dívka z Přerova.

Soud vyslechl i obžalovaného Zdeňka Kopla, který ale při své výpovědi popřel, že by mu Jiří Vacula prodal dva tisíce litrů původní smrtící směsi. Proto také došlo k jeho konfrontaci s přítomným obžalovaným Jiřím Vaculou.

„Prodal jsem ti dva tisíce litrů," řekl. „Nic jsem od tebe nikdy neodebral," popřel ale tuto skutečnost obžalovaný svědek Zdeněk Kopl. Jak s množstvím dvou tisíc litrů smrtící směsi naložil, není dosud známo.

Příští týden vyslechne soud další svědky a zazní i výpověď znalce, který soud seznámí s psychologickým posudkem na hlavní tři aktéry metanolové kauzy.