Jak z bludného kruhu ven, na to mělo odpovědět setkání zástupců firem na Přerovsku s řediteli základních a středních škol.

„Soustružníci, frézaři, brusiči – to jsou lidé důchodového věku, které potřebujeme nahradit," popsal situaci Radek Hošek, ředitel společnosti PSP Pohony v Přerově.

Podle jeho slov je strojírenství úspěšně se rozvíjející obor, ale rodiče žáků základních a středních škol je o tom mnohdy těžké přesvědčit.

Pro mladé lidi je totiž s trochou nadsázky stále větším idolem Leoš Mareš, než kvalitní obráběč kovů.

„Snažíme se o popularizování oboru – podporujeme studentské projekty a poskytujeme i odborné poradenství," zmínil.

Ředitelé škol, zástupci magistrátu a velkých firem z Přerovska debatovali v úterý odpoledne o tom, jak přilákat děti ke strojírenským oborům.

Ředitelé škol, zástupci magistrátu a velkých firem z Přerovska debatovali v úterý odpoledne o tom, jak přilákat děti ke strojírenským oborům.
Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Dílny vytlačují jazyky

Jednou z cest, jak pro strojírenství získat mladou generaci, by bylo uspořádat ve spolupráci se školami jednodenní prezentaci činnosti firem, například formou veletrhu.

Žáky by ale musel bavit a měl by jim profesi zprostředkovat tak, aby se pro ni v budoucnu rozhodli.

Více přiblížit činnost strojírenských firem rodičům a dětem by měli také výchovní poradci na školách, ti jsou ale v dnešní době zahlceni jinou prací a musejí řešit například problémové jevy či potíže s integrací.

„Hodiny, na kterých by se děti učily praktickým dovednostem, navíc vytlačuje výuka cizích jazyků," zmínil ředitel přerovské ZŠ U Tenisu Tomáš Jelínek a dodal, že zájem dětí o obor by mohly více probudit i exkurze ve firmách.

„Motivovat žáky osmých a devátých tříd je podle mě pozdě, vnitřní motivace a kreativita se musí u dětí vzbuzovat co nejdříve. Chceme tedy získat materiální podporu pro to, abychom měli moderně vybavené dílny," poznamenal ředitel ZŠ Svisle Miroslav Fryštacký.