Debatu nájemníků provázely emoce.

Zatímco někteří lidé si stěžovali, že by měli policisté udělat pro bezpečnost obyvatel více, jiní se mužů zákona zastávali.

Svůj účel ale schůzka splnila. Cílem preventivního projektu je totiž zapojit prostřednictvím domovních důvěrníků veřejnost do diskuse o bezpečnosti ve vytipovaných lokalitách ve městě.

Že se právě Předmostí stává díky anonymitě hustě osídlených panelových sídlišť častým terčem zlodějů, potvrdil vedoucí zdejšího obvodního oddělení policie Jaroslav Kostelníček.

„Je to nemoc velkých sídlišť a objasňování této trestné činnosti není příliš úspěšné,“ přiznal.

Podle něj policistům hodně pomohlo instalování kamer u vstupů do vchodů, což je bezpečnostní prvek, po kterém už sáhli mnozí nájemníci domů.

„Na základě kamer se nám podařilo odhalit pachatele krádeží,“ zmínil jedno z účinných opatření.

Předmostím otřásla série vloupání do sklepních prostor v polovině dubna loňského roku. „Tehdy bylo vykradeno celkem dvanáct vchodů v ulicích Hranická, Tyršova, Pod Skalkou a Dr. Milady Horákové,“ připomněl policista Ondřej Navrátil.

Hlavním problémem, na který lidé často zapomínají, je zamykání vchodových dveří. Na sídlištích jsou navíc nájemníci k pohybu cizích osob lhostejní, jak potvrdila i přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

„Když jsme v domech prováděli kontrolu, zjistili jsme, že v deseti případech nejsou hlavní vchodové dveře vůbec uzamčené. Bez problému jsme si prošli sklepní prostory, aniž by si nás kdokoliv všiml,“ konstatovala.

Obyvatelé Předmostí přicházeli sami s nápady, jak udělat pro svou bezpečnost více.

„Snažíme se zamezit pohybu cizích osob v domě tím, že má od nás novinová služba převzatý klíč od domu proti podpisu,“ reagoval Antonín Kučera z ulice Velká Dlážka na časté námitky obyvatel, kteří kritizovali roznášení letáků v domech.

„Zlodějům nejvíce nahrává to, že podle platných zákonů chybí ohlašovací povinnost. Důvěrníci se tedy často nedozví, že se někdo nový do domu nastěhoval,“ zmínil. Že je pro některé nájemníky problém investovat do kamerového systému, líčil Michal Slaný z Teličkovy ulice v Předmostí.

„Už několikrát jsem navrhoval pořízení kamer do společných prostor, ale stačí, když jeden člověk ucukne, a nic neprosadíme. Všechno je jen v lidech,“ myslí si.