Archeologové odkryli základy kostela sv. Marka na jaře před dvěma lety. Pozůstatky sakrální stavby ze šestnáctého století, kdy ve městě působila jednota bratrská, tehdy způsobily pořádný rozruch – a to jak u odborné, tak i laické veřejnosti.

Jen pár měsíců po tomto nálezu se badatelé dočkali dalšího přelomového objevu – narazili totiž na základy bratrské školy, ve které působili učitel národů J. A. Komenský a učenec Jan Blahoslav. V tu chvíli bylo jasné, že se jedná o lokalitu evropského významu.

Základy obou staveb byly odborně ošetřeny a uloženy do země. Město poté s ohledem na význam památek rozhodlo, že bude vypsána architektonicko-urbanistická soutěž, která rozhodne o konečné podobě tohoto prostranství. V soutěži, již radní vyhlásili letos v únoru, se sešlo třináct návrhů.

Beton nebo park?

„Otázku toho, jak by mohla vypadat lokalita Na Marku s archeologickými nálezy, si zodpovědně položili všichni zúčastnění architekti. Návrhy byly různorodé, někdo ji ztvárnil jako čistou betonovou plochu, jiný zvolil parkové úpravy, další naznačil stavbu původního kostela," přiblížila městská architektka Klára Koryčanová.

Podle ní se v soutěži sešly návrhy z celé České republiky, ale i ze Slovenska. Jejich kvalitu pak posoudila odborná porota.

„Odborníci upřednostnili návrh, jenž upoutal svou jednoduchostí, přehledností a úspěšnou snahou o důstojnou úpravu prostoru," řekla.

„Porota ocenila rozdělení plochy na schéma chrámové stavby a takzvaný kabinet v původním místě bratrské školy. Za významný prvek považuje uplatnění uličky s autentickou formou prezentace dlažby a zakonzervovaného autentického zdiva obou objektů po stranách," doplnila.

K vidění v Galerii města Přerova

Všechny návrhy může posoudit i široká veřejnost. Od 19. června do 3. srpna budou totiž k vidění na výstavě v Galerii města Přerova.

„Návštěvníci se na jedenadvaceti velkoplošných panelech seznámí nejen s medailovými návrhy budoucího vzhledu prezentace nálezů, ale také se zvláštní cenou porotců a všemi dalšími návrhy, jež podle odborníků prezentují velmi odlišné přístupy," zmínila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Vernisáž se uskuteční 19. června v 17 hodin a s návrhy seznámí přítomné předseda soutěžní poroty Pavel Šimeček.

Město vyčlenilo ze svého rozpočtu na důstojnou prezentaci nálezů částku zhruba 2 miliony korun. Obdivovat nový vzhled prostranství ale budou moci návštěvníci Přerova nejdříve v příštím roce.

„Vítězný návrh musí nejprve schválit rada, následuje stavební řízení a výběr dodavatele. Stavět bychom mohli začít nejdříve na konci tohoto roku, reálným termínem je ale rok příští," upřesnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).