Mrazy zaskočily pěstitele minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek. „Teplota v jahodišti byla kolem druhé hodiny ráno minus tři stupně s tím, že měla ještě klesat, takže do rána mohlo být klidně o dva stupně chladněji. Ten zásah pro přírodu byl tedy docela velký. Část jahodových polí jsme ochránili netkanými textiliemi, u zbývajících rozdělali ohně, a pak kropili vodou. Za dvanáct let jsem takové mrazy u jahod, které jsou v květu, nezažil,“ vylíčil Měšťánek.

Na květech bylo vidět, že zčernaly a změnilo se i chování včel. „Včely se zasaženým květům vyhýbají, takže to bylo poznat i vizuálně,“ řekl. Podle něj se naštěstí nenaplnily chmurné předpovědi o tom, že budou přízemní mrazíky pokračovat i v průběhu tohoto týdne.

Konstrukce chmelnic, které loni v srpnu strhla vichřice, obnovují v těchto dnech v Kokorách. Naplno už běží také jarní práce.
Chmelnice v Kokorách, které loni strhla vichřice, obnovují odborníci z Žatce

„To, co přežilo, se zdá být v pohodě. Co se týče vyčíslení ztrát, je zatím předčasné dělat závěry. Odhadem jsme ale mohli přijít tak o dvacet až třicet procent. Jsem optimista a vždycky si říkám, že jahoda není třešeň nebo meruňka. Jahoda průběžně nakvétá během měsíce, takže i když jsou ztráty, nebudou tak drastické,“ míní. Pohled na jahodníky vypadal ve čtvrtek o něco optimističtěji, a přestože je stále chladno, včely se na květy vrátily.

Chystá se i samosběr hrášku

Manželé Měšťánkovi pěstují v Bochoři jahody na dvou hektarech plantáží a na oblíbený samosběr sem vždy od května do června proudí davy lidí. V tuto chvíli je prý těžké předjímat, kdy samosběr začne. „Příroda v březnu prudce pokročila dopředu, a pak zase vzala zpátečku. Jakmile bude delší dobu teplé počasí, tak se to zase srovná,“ odhaduje Měšťánek.

Samosběr jahod zpravidla probíhá v době od 20. do 30. května - když bylo chladné jaro, začalo se někdy sbírat až v červnu. „Pěstujeme několik odrůd, z nichž každá má trochu jiné vlastnosti. Oblíbená je zejména Rumba, protože jahoda je velká, pevná a lehce nakyselená. Pěstujeme i odrůdu Karmen, což je jediná česká, kterou máme. Je měkká a hodí se spíše na marmelády a šťávy. Zasadili jsme i holandskou odrůdu Polka - tyto polorané odrůdy jsou o něco sladší,“ popsal.

Desítky zemědělců z MS kraje vyjely v lednu se svými traktory na protestní jízdu. Ilustrační foto
Zemědělci chystají protest, ulicemi Přerova projedou traktory

Kromě jahod se mohou lidé i letos těšit také na samosběr hrášku. „Ten mrazivým počasím nijak neutrpěl. Počasí sice hrášek trochu zastavilo, ale krásně to přečkal. Samosběr hrášku vždy probíhá minimálně patnáct dní po zahájení jahod, tedy kolem patnáctého června,“ doplnil. Velkým tahákem je i česnek, který ale neprobíhá formou samosběru, ale je na objednávky.