Nejvíce je ve vzduchu polétavého prachu. Přestože jeho povolený limit činí 50 mikrogramů na metr krychlový, ve středu ráno bylo prašnosti téměř čtyřikrát více.

„Aktuální hodnota ve středu ráno byla 190 mikrogramů na metr krychlový, to znamená, že zvláštní imisní limit byl překročen více jak dvojnásobně,“ uvedl Jan Zona z odboru životního prostředí přerovského magistrátu, který má na starosti ochranu ovzduší. Podle něj je na vině poloha Přerova v ústí Moravské brány.

„Při trvalém severovýchodním proudění vzduchu k nám přichází smog z Polska a Ostravska. Na cestě Moravskou bránou se na to ještě nabalují místní zdroje, třeba z firem jako je Cement Hranice. Příčinu znečištění ovzduší ale nemůžeme nijak ovlivnit, třeba v Polsku se totiž kontrolou limitů vůbec nikdo nezabývá,“ vysvětlil Zona.

Přerovský magistrát informoval obyvatele o zhoršení ovzduší nejen mluvícími sirénami, ale zaslal také e maily základním a mateřským školám.

„Řidičům v těchto dnech vůbec nedoporučujeme jezdit autem, protože nadměrná dopravní zátěž situaci jen zhoršuje,“ doplnil šéf odboru životního prostředí města Pavel Juliš. Situace by se měla zlepšit až ve čtvrtek.

Podle lékařů jsou v těchto dnech ohroženi hlavně lidé s oslabenou imunitou, důchodci a malé děti.

„Ve zvýšené míře by se mohly vyskytnout u pacientů jako následek inverze nemoci horních cest dýchacích, ohroženi špatnými rozptylovými podmínkami jsou ale i kardiaci a astmatici,“ řekl praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.