„O prohlídku nalezišť mají turisté velký zájem. Proto jsme jim chtěli nabídnout důstojný informační stánek,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle něj nebudou v novém centru chybět propagační materiály, upomínkové předměty a nebo publikace s trasou naučné stezky Předmostím až do pravěku.

Návštěvníci budou mít k dispozici i internet

„V centru bude i připojení na internet, kde si mohou lidé vyhledat veškeré informace o historii Předmostí a také o Přerovu. V objektu budou i toalety a další zázemí. Na plný úvazek zde bude zaměstnán jeden pracovník,“ upřesnil mluvčí.

Záměr města podpořila dotací z Regionálního operačního programu Evropská unie. Rozpočtové náklady na stavbu činí 9,9 milionů korun, z toho 7 milionů jde právě z evropských peněz.

Šest set lidí na naučné stezce

Že jsou dávná naleziště pro turisty stále atraktivní, dokazuje i zájem o prohlídky Předmostí. Na výpravu po naučné stezce se totiž někdy vydá i šest set lidí.

„Nové centrum má být jakýmsi výchozím bodem osm kilometrů dlouhé trasy, která vede přes Skalku, „mamutí“ kopec do Čekyně a Vinar a končí ve škole J.A. Komenského v Předmostí,“ doplnil Přidal.

„Předmostí je fenomenální lokalitou evropského významu, a to nejen kvůli svému nejznámějšímu paleolitickému nalezišti z období 25 tisíc před naším letopočtem,“ připomněl jeho význam také přerovský archeolog Zdeněk Schenk, který se bádání v lokalitě dlouhodobě věnuje a učinil zde několik zajímavých nálezů.

Lidé se otevření nového centra dočkají už na podzim. „Slavnostní zahájení se uskuteční 3. října u příležitosti tradičního pochodu Po stopách lovců mamutů, který pořádá Základní škola J. A. Komenského v Předmostí,“ uzavřel mluvčí magistrátu Přidal.