V minulosti jeden takový měl své místo ve dvoraně hranického zámku. Dodnes zaujímá pozici jiný infobox v hale hlavního nádraží. Ručně psaná cedule oznamuje, že do 15. února bude sjednána náprava a počítač bude opět v provozu. Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského ale box už fungovat nebude.

„Nejsou to zařízení města, ale firmy, se kterou jsme měli smlouvu. Hlavní problém u těchto infoboxů spočíval v tom, že nebyla možná častá aktualizace dat. Ta tak probíhala jen asi jednou měsíčně přes zajišťující firmu,“ sdělil Bakovský.

Cena byla příliš vysoká

Když starý systém poskytování informací 24 hodin denně 7 dní v týdnu dosloužil, hledalo město řešení, jak něco podobného obnovit. Nové infokiosky se však zadrhly na nedostatku peněz.

„Zvažovali jsme pět míst, na kterých by se počítače mohly objevit. Předběžné nabídky firem se pohybovaly od šedesáti tisíc korun nahoru za jeden kiosk, což je neúnosné,“ řekl Bakovský.

Jediným způsobem, jak získat informace bez ohledu na otevírací dobu Městského informačního centra, jsou dvě interaktivní mapy. Ty obsahují stálé informace o městě a jeho okolí, tipy na aktuální události a kulturní akce však neposkytují. Ta, která se nachází uprostřed Masarykova náměstí, však podle našeho zjištění na stisk tlačítek nereaguje.

Řešení odjinud

Například v České Třebové, která je do počtu obyvatel menší než Hranice, mají v současnosti jednu tabuli s mapou města, která příchozím zdarma zašle prostřednictvím funkce bluetooth na mobilní telefon informace o městě. V kalendáři se pak zobrazí, jaké akce se ve městě připravují, kolik stojí vstupné a jak se turisté dostanou na místo konání.

„V loňském roce to byl pilotní projekt. Město dostalo nabídku nových technologií, přičemž platilo pouze datovou a elektrickou přípojku. Nyní v České Třebové funguje jedna tato tabule, plánujeme ale další v obchodním centru, v multifunkčním dopravním terminálu a na dvou sportovištích,“ řekl starosta Jaroslav Zedník.

Podle jeho slov informace o kulturních akcích využívají i místní lidé. Především mladší generace přijala nový projekt s povděkem. Do budoucna se má navíc projekt rozšířit o informace ubytování a možnostech stravování. Díky tomu, že je sedmnáctitisícová Česká Třebová velkým železničním uzlem, přibudou také odjezdy vlaků a autobusů.

Křižovatku v české železniční síti tvoří i město Hranice. „Jsou to akce, které se bez dotací uskutečňují velmi těžce a nyní žádný vhodný dotační titul neexistuje. Pokud se však něco objeví, budeme se snažit to využít,“ uzavřel Petr Bakovský. (jr)