„Štědrostí dárců jsem příjemně překvapená. Tak skvělý výsledek jsme za situace, kdy byly kvůli pandemii kasičky umístěné na několika místech ve městě, ani nečekali,“ řekla koordinátorka Tříkrálové sbírky Emile Šmídová z Charity Přerov.

Letošní sbírku odstartoval trochu netradičně Tříkrálový koncert v kostele sv. Vavřince. A už během něj mohli lidé přispívat on-line. Virtuální kasička měla v tomto roce premiéru.

„Zapečetěné kasičky byly k dispozici v přerovských kostelích, sídle magistrátu a charity nebo prodejně pivovaru. Obchod Bez obalu v Čechově ulici se dokonce sám nabídl, že k nim můžeme kasičku umístit. Kreativita lidí byla v tomto roce velká,“ popsala netradiční průběh.

Na 4734 lamp veřejného osvětlení a 108 rozvaděčů v ulicích Přerova je nově označeno čtyřmístným číslem, které mohou lidé v případě krizové situace nahlásit policistům, zdravotníkům nebo hasičům a upřesnit tak místo, kde se právě nacházejí.
V Přerově přibyly tisíce orientačních bodů s číslem

Slušná čísla

Na vesnicích se staly centrem dění obecní úřady, ale lidé mohli přispět i do kasiček v kostelích nebo místních prodejnách. Celkový výtěžek ze všech obcí na Přerovsku zatím pracovníci charity nesečetli, ale je jisté, že loňský rekord nepokoří - v lednu roku 2020 se totiž vybrala úctyhodná částka 1 088 971 korun.

„Ještě nám zbývá sečíst posledních pár obcí, ale už teď jsou čísla slušná. Například v Tovačově se vybralo 35 tisíc, v Bochoři 28 tisíc, v Rokytnici 27 a v Prosenicích 17 tisíc. Potěšilo mě, že se nám sami ozvali z Domova pro seniory v Pavlovicích s tím, že by chtěli do sbírky přispět,“ řekla.

Areál někdejší městské elektrárny v Přerově
Unikátní městská elektrárna v Přerově je kulturní památkou. Víte proč?

Přispívat se může i nyní

Zájemci mohou i nadále přispívat prostřednictvím on-line kasičky, ale při vyplňování je potřeba zadat poštovní směrovací číslo Přerova 750 02, aby byl příspěvek směřován přímo zdejší charitě.

„Z výtěžku sbírky se budeme snažit podpořit naše hlavní projekty - přímou pomoc lidem v nouzi, což se týká rodin, které se ocitnou v těžké životní situaci, a chtěli bychom také pořídit kompenzační pomůcky - chodítka, vozíky nebo polohovací postele. O jejich zapůjčení je mezi klienty velký zájem,“ uzavřela koordinátorka Tříkrálové sbírky. (pu)