Například Hustopeče u Brna věnovaly stejnojmenné obci částku 100 tisíc korun, pomoci se ale snaží i Olomoucký kraj a nebo město Přerov.

„Telefonují nám starostové obcí a měst z celé republiky, kteří záplavy na vlastní kůži zažili, a vyjadřují svou solidaritu. Velmi si toho ceníme a psychicky nám to v těžkých časech velmi pomáhá,“ řekla starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.

Podle ní se do městysu, postiženého záplavami, v pátek vypravili i pracovníci olomoucké arcidiecézní charity, kteří přímo na místě zjišťovali aktuální potřeby zdejších obyvatel. „Hovoří s nimi a psychicky je podporují. Na mnohé lidi už doléhá únava a beznaděj,“ dodala starostka.

Do Hustopečí nad Bečvou přijel také přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), který přislíbil pomoc města při zajištění kontejnerů na odpad. Vysoušečky zase zajistil Olomoucký kraj. Domům v Hustopečích, které byly nejvíce zasaženy povodněmi, zatím nehrozí zbourání. Na místo přivolaný statik totiž zatím žádné stavení neurčil k demolici.

Obyvatelům Hustopečí nad Bečvou v pátek vypomohli s úklidem jednotky hasičů Přerovska a v případě, že by obyvatelům došly síly, obrátí se městys i na armádu. „Zatím to zvládáme, ale na úklid větších prostranství zřejmě vojáky budeme potřebovat,“ konstatovala starostka.

Rada městyse schválila v pátek také finanční injekci pro obyvatele, kteří se ocitli v nouzové situaci.

„Zřídili jsme rovněž účet na pomoc lidem, postiženým záplavami. Jeho číslo je 86–7209000257/0100, variabilní symbol 2321. Finanční sbírku organizuje i charita,“ uzavřela starostka.