Kotle, přes které se před měsícem a půl přehnala voda, byly po záplavách naprosto nefunkční. Mateřská i základní škola, zdravotní středisko a kulturní dům zůstaly ze dne na den bez jakékoliv možnosti vytápění.

„Vzhledem k tomu, že se blíží podzim, je pro nás obnova těchto obecních kotelen úkolem číslo jedna,“ řekl tajemník městyse Václav Vomáčka s tím, že to vůbec nebude jednoduché.

„Jejich rekonstrukce půjde do milionů. Jen základní škola nás bude v tomto směru stát zhruba 750 tisíc,“ dodal.

Potřeba jsou i nové parkety

V kulturním domě však velká voda nezničila jen kotelnu. Poškodila také dřevěné obložení stěn a parkety, které musely být kompletně vytrhány a nahradí je nové. Škodu tam Hustopeče odhadují téměř na milion korun.

„Mimoto už shromažďujeme i nabídky na další velké opravy. Komunikace, kanalizace, mostky – to vše nás bude stát obrovské množství peněz,“ uvedl tajemník a celkovou škodu na obecním majetku odhadl na pětačtyřicet milionů korun.

Olomoucký kraj zaplatí dva kotle

S odstraňováním povodňových následků pomáhá městysi celá řada lidí v rámci veřejně prospěšných prací. S úhradou škod zase pojišťovna a Olomoucký kraj.

„Od něj jsme se dočkali hodně velké pomoci. Zaplatil nám například dva plynové kotle pro mateřskou školu,“ pochválil krajskou instituci Vomáčka.

Z rozpočtu Hustopečí spolkne obnova po záplavách rovněž nemalou částku. Městys byl nucen přehodnotit jeho stávající podobu a některé ze zamýšlených investičních akcí o něco odložit. „Například bude muset pár měsíců počkat vybudování inženýrských sítí pro plánovanou výstavbu jedenácti rodinných domů,“ prozradil tajemník, ale hned vzápětí dodal, že to žádné velké komplikace nepřinese, neboť projekt je teprve na počátku.

Akce se musí stihnout v termínu

„Horší už to bude s akcemi, které jsou rozdělány a na něž jsme získali dotace. Budeme je muset dokončit v termínu, jinak bychom o ty dotace přišli. Tam žádné odložení nepřipadá v úvahu,“ řekl Vomáčka.

Na mysli měl především rekonstrukci zámku, revitalizaci náměstí nebo renovaci větrného mlýnu v příměstské části Poruba. „Stejně tak bude v termínu dokončeno i prodloužení vodovodního řadu na Nádražní ulici,“ uzavřel Václav Vomáčka.