„V minulém století se husice úspěšně aklimatizovaly v Anglii a Nizozemí, a odtud se nyní šíří i do Střední Evropy," popsal Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Podle něj byla husice poprvé zjištěna na jižní Moravě v roce 1995, čtyři roky poté se objevila ve středních Čechách, v roce 2002 následoval výskyt ve východních Čechách, ale také na střední Moravě.

Nejdříve šlo o ojedinělé výskyty jednotlivých ptáků, ale později se objevily celé páry.

„V roce 2010 u nás bylo poprvé zjištěno i úspěšné hnízdění v severních Čechách na rybníce Kamenný v Chomutově," upřesnil. Ornitologové zaznamenali v roce 2011 dokonce tři úspěšná hnízdění tohoto exotického druhu v Ústeckém kraji – opět v Chomutově, další pak v Duchcově a v Počeradech.

Podle Jiřího Šafránka se ve stejném roce pokoušel již potřetí zahnízdit další pár také na Hradeckém rybníku v Tovačově. První dvě mláďata se zde ale objevila až v roce 2013.

„V následujícím roce vyvedl tovačovský pár šest mláďat, ale od roku 2015 se přemístil na štěrkovnu u Krčmaně, kde jich vyvedl devět. V letošním roce opět zahnízdil zřejmě stejný pár u Krčmaně a nyní se stará o devět mláďat. V sousední obci Majetín letos zahnízdil další pár husic a mají čtyři mláďata," vyjmenoval.

Jsou to krásní ptáci

I přesto, že jde o nepůvodní druh, který do naší fauny podle odborníků nepatří, zřejmě těžko někdo zabrání jeho dalšímu šíření. Milovníci opeřenců jsou ale nadšení – jde totiž o velmi pěkné ptáky. Pokud stojí na břehu, nelze přehlédnout jejich dlouhé, růžovofialové nohy.

„Husice nilská je o trochu menší než husa velká. V letu má výrazné bílé plochy v křídlech. Je šedohnědá s tmavě hnědou skvrnou kolem oka a má zelenou pásku v křídle. Samec i samice jsou stejně zbarveni," přiblížil.

Ornitologové budou sledovat další vývoj a rozšíření husice nilské u nás a uvítají jakékoli informace od veřejnosti, rybářů i myslivců.

„Pokud se u vás husice nilské vyskytnou, dejte vědět do Moravského ornitologického spolku na e-mailové adrese: mosprerov@seznam.cz. Vaše pozorování i fotografie těchto pozoruhodných ptáků pomohou odborníkům při mapování míst jejich výskytu v republice," uzavřel Jiří Šafránek.