Červencové koncerty se ponesou ve znamení rocku.

„Festival zahájí jihoafrický zpěvák, skladatel a kytarista Gerald James Clark. Jeho písničky jsou svižné, šlapavé a veselé, je to spíše rock´n´roll než naříkavé mollové dvanáctky. Je to hudba pro dobrou náladu a k tanci,“ zve na zahájení letošního ročníku ředitel festivalu Pavel Ondrůj.

Gerald Clark je podle něj vypravěčem příběhů.

„Hraje energický blues-rock, jásavý a taneční. Na svého otlučeného Fendera hraje prsty jako folkař, trsátko používá jen na sóla,“ přiblížil. Festival pokračuje v úterý 26. července rock and rollovou smrští v podání Andi Ray Haverda Bandu z Bratislavy.

Dřevorockfest 2022 v Dřevohosticích. Horkýže Slíže
Dřevorockfest nabídl parádní rockovou jízdu. Takto bavil tisíce lidí

Koncertů na hradbách bude letos méně, než v době před covidem - jejich počet pořadatelé snížili z desíti na sedm. V červenci budou dva, v srpnu jich je pět.

„Loni a předloni nás donutila ke snížení počtu koncertů covidová opatření, letos je to zase finanční situace v hudební branži. Se zvyšováním veškerých nákladů mají i kapely logicky vyšší požadavky, zdražily se nám také položky jako je cestovné pro muzikanty nebo jejich ubytování. Abychom nemuseli snížit kvalitu hudební produkce, snížili jsme raději počet koncertů,“ vysvětlila spolupořadatelka akce Lada Galová.

V srpnu ožije prostranství u hradeb každé úterý.

„Olomoucká kapela Blues Power se představí publiku 2. srpna. Posluchači si tuto formaci mohou pamatovat z festivalu Blues nad Bečvou v roce 2018, ale i z jiných projektů,“ připomněl Pavel Ondrůj.

Funkové překvapení čeká návštěvníky o týden později 9. srpna v podání mladých Lucky Joke. Muzikanti z Litomyšle předvedou energickou a živelnou směsici jazz-rocku, rocku a funky.

Flamenco a jazzová legenda

V polovině srpna rozezní hradby zcela nový žánr, který středověké opevnění Přerova dosud nehostilo.

„Tradiční židovskou hudbu a klezmer jsem moc toužila představit hradebnímu publiku a letos se nám to podařilo. V úterý 16. srpna se mohou posluchači těšit na ukrajinsko-české Lechaim! Trio,“ zmínila Lada Galová.

„Zpěvačka Moravského divadla v Olomouci Petra Zindler je skladatelkou a autorkou mnoha písní. Igor Dněprov, člen Moravské filharmonie, pochází z Ukrajiny a židovský repertoár je jeho srdcovou záležitostí. Richard Mlynář, člen orchestru Moravského divadla, jazzman a skladatel, spolupracoval mimo jiné s B-Side Bandem a Vojtou Dykem,“ představila uskupení Lada Galová.

Německo-české trio zpěvačky Simone Reifegerste s výborným českým pianistou Vladimírem Strnadem a dnes již veteránem berlínské jazzové scény - saxofonistou Joe Kučerou - přiveze jazz a blues na hradby v úterý 23. srpna. Joe Kučera, legendární český hudebník, který emigroval a dnes žije v Berlíně, představí své aktuální sólové album.

Letošní sedmý ročník Hudebního léta na hradbách uzavře v úterý 30. srpna kapela Duende.

„Tato česká skupina s temperamentní kubánskou zpěvačkou Adrianou Asseff Rodriguez zprostředkuje posluchačům španělské flamenco a latinsko-americkou muziku,“ uzavřel letošní pozvánku Pavel Ondrůj. Začátky koncertů jsou jako každý rok v 19 hodin.