Na Hudboslovení se od roku 2002, kdy se konal jeho první ročník, vystřídaly hvězdy domácí i zahraniční hudební scény. „Hned na prvním ročníku si posluchači užili koncert světové etno hudby - tehdy Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Jihoafričan Dizu Plaatjies předvedli něco unikátního. Jedno ze svých prvních vystoupení v kariéře zde měla i zpěvačka Radůza,“ vzpomněl Jaroslav Biolek z pořádající organizace Duha klub Dlažka.

Na pódiu se během uplynulých let vystřídaly osobnosti folku i rocku - Wabi Daněk, Václav Koubek, Karel Plíhal, Michal Pavlíček, skupiny Neřež, Jablkoň, Buty, Traband, ale i Vilém Čok a Bypass, Jazz Q s Martinem Kratochvílem nebo Rudy Linka. Ze zahraničních kapel si posluchači vychutnali koncerty Dirty Deep, Rainbreakers a Todd Sharphile.

Takto by měla vypadat nová světelná výzdoba v ulicích Přerova.
Vánoční trhy v Přerově: více světel, nový betlém i průvod Krampusáků

„Rekordní návštěvu měl koncert Vladimíra Mišíka a ETC s projektem Kuře v hodinkách. Na ten přišlo v roce 2012 na 650 diváků. Konal se tu také jeden z posledních koncertů skupiny Spirituál kvintet v roce 2019,“ řekl Biolek. Posluchače strhly i dvě skvělé zpěvačky - Lenka Dusilová a slovenská šansoniérka Szidi Tobias, festival hostil také legendárního hudebního znalce Jiřího Černého.

Hudboslovení nabídlo i dva silné emotivní zážitky - v klubu Teplo se konal v listopadu roku 2021 poslední koncert skladatele a hudebníka Jaroslava Wykrenta, loni posluchači zhlédli vůbec první přerovské vystoupení zpěváka Tomáše Nováka, na němž zazněly i skladby jeho otce Nádherná a Morava. Oba koncerty byly beznadějně vyprodané.

I když ten hlavní dušičkový nápor vypukne až příští týden, mnozí lidé vyrazili na přerovský hřbitov už o víkendu.
Lidé šetří na Dušičkách i pohřbech. Hledají nejlevnější řešení

„I letos nabídne Hudboslovení zajímavé kapely a legendární hudebníky. Festival zahájí 1. listopadu známý jazzový kytarista Rudy Linka a o den později se mohou lidé těšit na hudební skupinu Vltava,“ přiblížil Biolek.

Rockový nářez si užijí posluchači 4. listopadu v podání kapel Doro a Warlock revival a Judas Priest Moravia. Ve čtvrtek 9. listopadu se pak na pódiu objeví Spirituál Kvartet.

„Jde o skupinu přímo navazující na folkovou legendu Spirituál Kvintet. Kontinuitu s tímto souborem zaručuje nejen návrat k původnímu historickému názvu, ale především účast Jiřího Holoubka a Veroniky Součkové, dlouholetých členů Spirituál Kvintetu,“ podotkl Jaroslav Biolek.

V Přerově se ve čtvrtek otevřelo nové Centrum duševního zdraví, které sídlí ve Wurmově ulici.
VIDEO: Centrum duševního zdraví v Přerově sídlí v moderní budově

Neméně zajímavý bude i koncert hvězdy z jihu - Geralda Clarka z Jihoafrické republiky. Ten zahraje posluchačům 13. listopadu nadupaný rock´n´ roll. Příznivci moravské lidové hudby si přijdou na své 16. listopadu, kdy vystoupí cimbálová kapela Slavičan.

Lampionový průvod

Pořadatelé mini festivalu Hudboslovení nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky. Rodiny s dětmi se mohou 18. listopadu těšit na Pohádkový karneval a už tradiční lampionový průvod. „Milovníci cestování by si neměli nechat ujít promítání fotek z Norska v režii Toma Louna,“ doplnil.

Posluchači si užijí také beatovou klasiku - 18. listopadu je čeká koncert Slávka Jandy s Abraxasem a 23. listopadu pak Luboše Pospíšila s jeho 5P.

Obchodníci v Přerově už zahájili prodej dušičkových vazeb, věnců a květin, které jsou tradiční ozdobou hrobových míst. Prodej začal i ve stáncích na náměstí Přerovského povstání.
VIDEO: Dušičky se blíží. Kolik bude letos Přerovany stát výzdoba hrobů?

Příznivce rocku potěší páteční večer 24. listopadu, kdy se na pódiu představí Johnny Čurbes a jeho hosté. V sobotu 25. listopadu se mohou zájemci vydat na objevnou procházku tajemným Přerovem s a následný klubový večer. Tečku za letošním ročníkem Hudboslovení udělá poslední listopadový večer známá kapela Folk Team.