Bývalý politický vězeň a někdejší důstojník BIS Vladimír Hučín se podle svých slov vítězství Donalda Trumpa obával.

„Krize většinou osloví voliče s nižším vzděláním. Budeme se muset vážně zamyslet nad naší vnitřní bezpečností, protože už za nás nikdo nebude vytahovat horké kaštany z ohně. Pokud by došlo k ohrožení země, budeme se muset více spoléhat sami na sebe," soudí.

Donald Trump dal prý jasně najevo, že menší státy, jako je Česká republika, nejsou pro NATO finančním přínosem. „Znepokojuje mě i to, jak se v gratulacích předhánějí takoví lidé jako Le Penová nebo Tomio Okamura," dodal.

Jurečka: Ukáže teprve čas

O tom, že chtěli američtí voliči změnu, je přesvědčen ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který žije v Rokytnici u Přerova. Druhým dechem ale dodává, že teprve čas ukáže, zda tato změna povede k lepšímu.

„Popravdě řečeno jsem takový výsledek neočekával. Samozřejmě, že tato volba může ovlivnit životy nás všech. Osoba, která zastává úřad prezidenta USA, má výrazný vliv na globální politiku a bezpečnost celého světa," konstatoval.

Nečekané je vítězství Donalda Trumpa také pro přerovskou senátorku Jitku Seitlovou. (NEZ). „Určitě je to pro mě překvapení a teď je potřeba vyčkat, jakým způsobem se zachová, a zda nalezne cestu ke sjednocení americké společnosti a dobré spolupráci s Evropou. To bychom si asi všichni přáli," poznamenala.

Primátor nečeká změny vůči Evropě

Že zůstane i po zvolení Donalda Trumpa stabilita ve vztahu k Evropě zachována, o tom je přesvědčen přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

„Pro mě je to velice překvapivá volba a myslím si, že Amerika střední třídy a chudších vrstev řekla své. Vyslovila nespokojenost se stávajícím establishmentem. Zatím je sice předčasné zaujímat evropský postoj, ale Donald Trump se podle mého nemůže odchýlit od stávající politiky," vyjádřil svůj názor primátor města.

A jak se na věc dívají zástupci přerovských firem, které mají se Spojenými státy americkými těsné obchodní vazby?

„Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, a jaký styl a politiku nový prezident nastaví. Něco jiného je předvolební rétorika a něco jiného převzít odpovědnost. Sám jsem zvědavý," zhodnotil generální ředitel společnosti Meopta Vítězslav Moťka.

Obchod to snad neovlivní

Americký trh je pro firmu důležitý, protože Meopta má na území Spojených států amerických sesterskou firmu. „Aktivity v rámci obchodu budou pokračovat a nepředpokládám, že by mělo dojít ke změně," soudí.

Historik a bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl věří, že čas ukáže, zda Američané volili správně.

„Jsem výsledkem překvapený – držel jsem totiž palce paní Clintonové. Donald Trump se mi nezamlouvá, nemůžeme od něj očekávat vůbec nic, ale strašně rád bych se mýlil," řekl. „Zajímavý je i postoj našeho prezidenta, který je diametrálně odlišný od postoje vlády," uzavřel.

Autorky: Petra Poláková-Uvírová, Iva Najďonovová