„Zatím jsme ještě pořád na poli, ale už teď je jasné, že je kvalita špatná. Nejhorší je to u pšenice, tam bude výnos tak tři a půl tuny. S loňskem se to vůbec nedá srovnat, protože jsme měli přes sedm tun. U řepky odhadujeme, že se dostaneme na 2,5 tuny. Ještě nás čeká posledních dvacet hektarů a jsme se sklizní hotoví," vylíčil. Podle něj se „hubená" úroda odrazí i na ceně při výkupech obilovin.

Žně v Kokorách

Zemědělci na Hané doplatili na rozmary počasí, které si s nimi už od loňského roku pohrává. Nebývale suchý byl už podzim, v zimních měsících pak udeřily holomrazy a potřebná vláha scházela i na jaře. Podle hospodářů výkyvy počasí asi nejlépe zvládla řepka.

„Řepku už máme pod stodolou a měla jen mírně podprůměrný výnos, něco nad třicet metráků z hektaru. U pšenice je to ale horší, než jsme si zpočátku mysleli. Porosty jsou s výnosem podprůměrným, některé s katastrofálním. Místy jsou o třetinu, místy ale až o polovinu nižší výnosy než loni," popsal situaci předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Podle něj jsou porosty napadené snětí a plísní, protože byly po zimě oslabené.

„Typická je pro ně také zaplevelenost a řídkost," řekl. Při procházce po poli je rozdíl poznat už na první pohled. Poničené klasy obilí mají totiž našedivělou barvu. „Je to stejné jako s lidským organismem, když má sníženou imunitu. Nemocem pak hůře odolává," srovnal.

Jaká bude letos úroda chmele, je prý zatím předčasné odhadovat. „Chmel zakvétá, takže záleží hlavně na počasí. Pokud budou tři týdny do sklizně teplé a vlhké, tak může být jen mírně podprůměrn

á. Jestliže nás zase čeká sucho, tak je to špatně," podotkl. Chmelnice se začnou očesávat kolem 20. srpna.Žně v Kokorách

Jaký bude mít letošní špatná úroda dopad na zemědělce?

„Žádné finanční kompenzace od státu nečekáme, takže nás čekají úsporná opatření. Doplatíme na to, nebudeme třeba investovat do nové techniky a úspory musíme hledat i jinde," zhodnotil předseda družstva v Kokorách.

Dvě třetiny sklizně už mají pod stodolou také zemědělci v Rokytnici u Přerova. Ani ti se ale letos z úrody příliš neradují. „Zatím to počítáme, ale žádné rekordy to nejsou. Ozimy pšenice jsou podprůměrné, protože se na nich podepsalo podzimní sucho, pak to vymrzlo a ani na jaře nebyly srážky. U řepky máme výnos 37,5 metráků po hektaru, což není taková hrůza. U jarního ječmene očekáváme průměrný výnos, ale ne katastrofální," řekl Jaroslav Mackovík, agronom zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici u Přerova.

Jak dodal, byla loňská úroda nadprůměrně dobrá. „Jen u pšenice jsme měli 86 metráků po hektaru. Jestli letos uděláme 50, tak to bude hodně," řekl. Na dokončení sklizně potřebují zdejší zemědělci ještě tři dny.