„Neurologické oddělení otevírá dveře široké veřejnosti u příležitosti celorepublikového projektu s názvem Třicet dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod,“ vysvětlila mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská. Lidé si můžou nechat změřit krevní tlak či podíl tukové tkáně v těle.

Co je smyslem preventivního projektu? Cévní mozkové příhodě lze předejít – a to správnou životosprávou, dostatečným pohybem, složením jídelníčku nebo eliminiací rizikových faktorů. Právě tyto informace ale řadě pacientů chybějí a na vyšetření k lékaři přicházejí až ve chvíli, kdy už je na nápravu pozdě.

„Zájemci mohou zdarma podstoupit odběr krve na zvláště rizikové faktory pro vznik cévní mozkové příhody, tedy hladiny tuků a glukózy. Kromě toho si mohou nechat změřit krevní tlak a také výšku a váhu, z nichž se stanovuje BMI – tedy body mass index,“ vysvětlila lékařská ředitelka Středomoravské nemocniční Marie Marsová.

Přestat kouřit a hlídat si cholesterol

Podle ní je nejlepší prevencí proti cévní mozkové příhodě změna životního stylu. „Přestat kouřit a minimalizovat vystavování se pasivnímu kouření. Omezit konzumaci alkoholu. Chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Hlídat si hladinu cholesterolu a tlak, udržovat si zdravou váhu a být fyzicky aktivní,“ radí Marsová.

Na celém světě ročně onemocní mrtvicí, neboli iktem, asi patnáct milionů lidí, z nichž téměř třetina této chorobě podlehne. Při postižení mozkovou příhodou může dojít až k ochrnutí, ztrátě schopnosti mluvit a k trvalému doživotnímu postižení. Většina českých pacientů ale příznaky cévních mozkových příhod podceňuje.