Než uhodí mrazy nebo začne vydatně pršet, chtějí lidé ještě zavčasu všechno stihnout. Starší lidé mají stále rádi klasiku a upřednostňují hlavně macešky, žluté chryzantémy či vřes. Většinou jsou sami sobě aranžéry i designéry a snaží se vymyslet a rozvrhnout, jak by hrob mohl vypadat.

„Tohle jsem viděla v televizi," ukazuje paní Jarmila z Bochoře na keříky, které v rozích kolem dokola obsypala drobnými šiškami. V dalších místech pak použila jakési červené odřezky v kombinaci s bílými kamínky. Uprostřed kryje část hrobu kamenná deska.

„Na zakrytí celého hrobu nemám i když by to bylo pohodlnější," vysvětluje. Sama si prý změřila hrob, doma si ho nakreslila a rozvrhla, co by kde mohlo být. „Teď by to chtělo ještě nový sokl a obrubníky. Prý by to ale stálo 50 tisíc a na to nemám," říká.

„Macešky, vřesy, azalku, nějaké umělé květiny, které tam nechám jen do dušiček. Pak je nahradím živými chryzantémami," ukazuje Zlata Pavelčíková na hřbitově v Troubkách, která má pocit, že v poslední době všichni hroby zakrývají.

„Je s tím hodně práce, to je pravda. Mám zasazených i hodně cibulovin, které na jaře krásně vykvetou," říká.

„Mně se zase nejvíce líbí jednoduchý a přírodní vzhled, nic přeplácaného a co nejméně náročná údržba," prozradila paní Julie. Podle ní se přitom nemusí hrob zakrývat kamennou deskou. Líbí se jí břečtan nebo barvínek, kterým hrob celý poroste.

Vysypávaný hrob kůrou má v kombinaci s vřesy a trvalkami Marie Oborná ve Vlkoši. I když jí zabere údržba hodně času, bere to jako samozřejmost. „Zemřelí si zaslouží, abychom sem chodili a starali se," stojí si za svým paní Oborná.