„Kromě náhrobků je v kapli i pět medailonů. Podařilo se zjistit, že autorem nástěnných maleb je Karl Eichhoff, akademický malíř, jehož obrazy jsou i v Moravské galerii v Brně. Eichhoffové se táhnou jako červená nit celou historií Rokytnice a výrazně ovlivnili zdejší život,“ přiblížil historik Karel Žurek, který zpracoval podrobnou studii o historii rodinné krypty a popsal i jednotlivé malby.

„Nejstarší známou osobou rodu Eichhoffů, pohřbenou v rodové hřbitovní kapli, byla Marie Josephin Lateren, která zemřela v Rokytnici v listopadu 1835. Eichhoffové získali panství v dubnu téhož roku,“ doplnil historik.

Vznik hřbitovní kaple, i když s neuvedením data, ale zasazující památku do konce třicátých let 19. století, potvrzuje i článek v časopise Moravia z října roku 1838. V něm se mimo jiné píše:

„Hodinu od Přerova, na cestě do Olomouce, leží vesnice Rokytnice. Současný majitel, Jeho excelence pan president soudní komory von Eichhoff, zde dal postavit, podle jednoduchého návrhu na paměť svého rodu, mauzoleum pro členy rodu a především pro svoji zesnulou choť. Stavba je ztvárněna jako mohyla s gotickým průčelím a kovovou branou v kamenném portále. Vnitřní prostor je tvořen klenutou síní, po stranách s kryptami, celkem 36 ve třech řadách, kde budou uloženi další členové rodu. V první spodní řadě nalevo od vstupu jsou uloženy pozůstatky manželky stavitele hrobky. Z venkovního pohledu je „kopec“ hrobky osázen růžemi jako symbol lásky a věrnosti, což u návštěvníka hřbitova v Rokytnici vyvolává dojetí. Rokytnický hřbitov tak propojuje místo odpočinku pánů z Rokytnice s jejich poddanými,“ uvádí se v textu.

Starosta Rokytnice u Přerova Kamil Malenda
Rokytnice táhne. O bydlení tady je velký zájem, říká starosta

Do rodinné hrobky byly ostatky Marie Josephin Lateren přeneseny zřejmě nedlouho poté, co byla kaple vybudována, o čemž svědčí i mírně archaicky pojatý barokizující nápis jména zesnulé. Další členové rodu Eichhoffů byli postupně pohřbíváni v rokytnické rodinné hrobce i přesto, že zemřeli jinde.

Podle starosty obce Kamila Malendy by se mohla stát nově opravená hrobka zajímavým cílem turistů, kteří se do Rokytnice vypraví.

„Eichhoffové byli největšími majiteli zdejšího zámku, a protože zde bylo jejich rodové sídlo, zbudovali i místní hřbitov a nechali postavit i rodovou kapli. Máme ucelenou dokumentaci a s pomocí dotací i vlastních financí začneme objekt postupně rekonstruovat. Ve spolupráci s historikem Karlem Žurkem bychom chtěli vydat publikaci a propagovat tuto památku i v souvislosti s chystanou cyklostezkou,“ řekl.

Obnova hřbitovní kaple by měla podle předběžných odhadů přijít zhruba na 5 milionů korun.

„Hrobku budeme chtít zrekonstruovat do původní podoby - aby vypadala tak, jako v minulosti - natřou se a pozlatí mříže, obnoví skleněná vitráž, kamenné a pískovcové prvky. Podstatnou část tedy budou tvořit restaurátorské práce. Zrestaurován by měl být oltář, dlažba bude přeleštěná a vyčištěná. Opraví se také omítky a fasáda,“ vyjmenoval starosta obce. Jak hrobka, tak i pískovcový kříž z roku 1879 na místním hřbitově, jsou zapsány na seznamu kulturních památek.