Náročnou rekonstrukcí projde v příštím roce víceúčelové hřiště u Základní školy Velká Dlážka v Přerově. Původně se měl spravovat jen povrch, podrobný průzkum ale zjistil, že je ve špatném stavu podloží a bude nutné vyměnit všechny konstrukční vrstvy. Rekonstrukce se tak prodraží a přijde na 18,5 milionu korun. Radní už záměr schválili, definitivně jej ale posvětí až zastupitelé na svém zasedání 5. prosince.

Víceúčelové hřiště slouží škole už od roku 2004 a areál využívají nejen žáci, ale v odpoledních hodinách i veřejnost. Jeho součástí je atletická dráha a několik sportovních ploch, na nichž se hraje softbal, kopaná, házená, basketbal, beach volejbal, volejbal a tenis.

Jde o bezpečnost

„Po osmnácti letech intenzivního užívání je povrch opotřebovaný, vydrolený a pohyb na hřišti dnes není pro děti příliš bezpečný, protože to klouže. Teď přes zimu jsou naštěstí žáci v tělocvičně,“ popsal ředitel ZŠ Velká Dlážka Martin Černý. Škola je vyhlášená díky svému sportovnímu zaměření na plavání a volejbal. „Hřiště ale běžně slouží i veřejnosti - lidé k nám chodí hlavně na beach volejbal. Tato část je naštěstí ještě v dobrém stavu,“ poznamenal.

Město chce zahájit opravy už v příštím roce. „Projekt je připravený a v první polovině roku budeme soutěžit zhotovitele. Jakmile uzavřeme smlouvu, chtěli bychom ke konci prvního pololetí roku 2023 zahájit rekonstrukci tak, aby to co nejméně narušilo běh školního roku,“ nastínil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Nový cyklotubus pod tratí na cestě mezi centrem Přerova do Předmostí
Centrum Přerova propojil s Předmostím cyklotubus pod tratí

Předmětem veřejné zakázky je nejen výměna povrchu, ale i doplnění či výměna ochranných prvků a oplocení. V celém rozsahu je nutné školní hřiště také odvodnit.

„Areál projde kompletní rekonstrukcí - vznikne zde nová atletická dráha, hřiště s umělým povrchem, beach volejbalové, multifunkční a workoutové hřiště. Moderní areál budou moci využívat nejen žáci školy, ale i veřejnost,“ uvedl. Ta dnes platí 150 korun za hodinu užívání sportoviště.

Proměna čeká i další sportoviště

Radní se zabývali také kompletní rekonstrukcí hřiště u Základní školy Boženy Němcové, které dnes slouží jako provizorní parkoviště pro zaměstnance.

„Práce na projektu už byly zahájeny a v místě proběhne také geologický průzkum vrstev pod stávajícím povrchem,“ shrnula Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Ilustrační foto.
Nejstarší přerovská škola se dočká nového sportoviště

Součástí sportoviště u školy by měla být běžecká rovinka se dvěma dráhami a víceúčelové hřiště na malou kopanou, házenou, tenis, volejbal a basketbal.

Projektant by měl navrhnout také odpočinkovou plochu pro školní družinu a rekreační sporty jako jsou badminton, kroket či létající talíře. Součástí má být i objekt pro správce a toalety pro veřejnost.