Tam na ně čekala prohlídka prostor, které jsou běžným turistům nepřístupné. Sympatická průvodkyně jim ukázala hrad a její kolegyně je provedla po budově senátu.

Cestu do Prahy uspořádal pro děti i dospělé zájmový kroužek Majáček. „Není to obyčejný výlet za poznáváním našeho hlavního města. Jedeme na Pražský hrad a to konkrétně do reprezentačních prostor, které jsou běžnému občanovi uzavřeny. Tuto možnost nám poskytl přímo pan prezident,“ zdůrazňovala ještě před výpravou do Prahy vedoucí Majáčku Lenka Kopřivová.

Původně se měli výletníci pustit českou metropolí pěšky. Téměř hodinové zpoždění jejich vlaku je však přimělo použít metro. Nechali se jím vysadit nedaleko starých zámeckých schodů a po nich pak vystoupali až nahoru k hradu. Kolem hradní stráže a Chrámu svatého Víta dorazili až na určené místo. Tam je přivítala ochranka a rám detektoru. „Vytáhněte si z kapes všechny kovové předměty a procházejte tím rámem podle abecedy tak, jak budu číst vaše jména,“ zněly instrukce jednoho ze zaměstnanců hradu.

Pak už nic nebránilo v tom, aby si výpravu převzala průvodkyně a vedla je do míst, kde český prezident se svou ženou přijímá vzácné návštěvy a zahraniční delegace, kde se podrobuje své vlastní volbě a kde se baví při plesech a koncertech. „Tento hrad užívala kdysi i císařovna Marie Terezie nebo první český prezident Tomáš Garique Masaryk,“ informovala hranické turisty paní průvodkyně a malí i velcí jen žasli, kolik událostí už pražský hrad pamatuje.

Po nových zámeckých schodech sešla pak výprava dolů k budově Senátu a tam se opět podrobila osobní prohlídce, která na ní odhalila vše kovové, včetně klíčů i přezek od řemene. „Omlouvám se, že vás tady vodím téměř potmě,“ zahájila prohlídku senátorských prostor sympatická blondýnka jménem Markéta. „To víte, i pro nás platí v období krize jistá úsporná opatření,“ krčila omluvně rameny, ale následný výklad historie zvládla v jednotlivých částech budovy na jedničku.

Jen chvíli předtím, než vstoupili „Majáčníci“ do bývalé konírny, ji opustili senátoři. Hlasovali tam nejspíš o nových zákonech. Prohlídka v těchto místech končila a tak se výprava vydala zpět k hlavnímu nádraží. Počasí jí ale příliš nepřálo. Déšť ji doprovázel až ke Karlovu mostu, kde ji opět pohltilo metro. Někdo ještě stihl cestou pojíst v Mc Donaldu, jiný se posilnil svými vlastními zásobami z domu až ve vlaku.

Ač se dospělí naivně domnívali, že unavené děti zapadnou do sedadel a zpáteční cestu do Hranic proklimbají, jejich energie nebrala konce a užívali si výlet až do poslední chvíle. „Bylo to moc fajn. I když nám nevyšlo počasí, na dětech bylo vidět, že jim očička jen září a dospělí se taky usmívali. Tak snad se jim v Praze nelíbilo o nic méně,“ shrnula večer celý výlet jeho organizátorka Lenka Kopřivová.