V košilích, sakách a nažehlených kalhotách touží chodit děti z dětského domovana Ukrajině. Kromě obleků a uniforem, na které jsou tamní děti zvyklé ze škol, si prý velmi přejí i sportovní boty.

„Když jsme tam byli naposledy, svěřili se nám ukrajinští kluci, že by si rádi zahráli fotbal, ale nemají v čem,“ vysvětlila jejich touhu ředitelka hranické charity Veronika Polusová.

Do bývalého Sovětského svazu se před nedávnem vypravila ještě s dalšími svými kolegy, aby se na vlastní oči přesvědčila, jak byla využita část výtěžku z loňské Tříkrálové sbírky.

„Navštívili jsme celkem čtyři dětské domovy. Darované peníze jim posloužily především k zemědělským účelům. Koupili si za ně lis na ovoce, malý traktor a zemědělské nářadí. Část příspěvku posloužila i na úhradu školného,“ vyjmenovala Polusová účely, pro které byl výtěžek sbírky použit.

Obleky si ukrajinské děti od charity vyptávají proto, že tato organizace provozuje mimo jiné i šatník. V době letních prázdnin bude na Purgešově ulici v Hranicích otevřen jako obvykle.

„Každé úterý tam budeme pro zájemce od osmi do dvanácti a každé první úterý v měsíci ještě i od čtrnácti do sedmnácti hodin,“ upřesnila otevírací dobu ředitelka hranické charity Veronika Polusová.

Šatník využívají v hojné míře i sociálně slabší rodiny a lidé bez domova. Lidé z Hranic i blízkého okolí už si na jeho existenci zvykli a naučili se ho využívat. „Zásobuje nás kde kdo. Někomu odrostou děti a rodičům je líto jejich malé věci vyhodit, někdo si čas od času udělá ve skříni pořádek, nepotřebné oděvy vypere a přinese k nám, aby ještě posloužily někomu jinému,“ řekla Polusová.

Vedle dětských společenských obleků mohou lidé nosit i jiné věci. Co však charita nepřijímá, to jsou oděvy ze silonu a dederonu, balonové kabáty, společenské obleky pro dospělé, svetry, boty a přikrývky z peří. „Diakonie od nás tyto materiály nechce,“ zdůvodnila to Polusová.