Z afghánské provincie Lógar se 2. kontingent průběžně vracel od poloviny letošního února do začátku března.

Jeho převážnou část tvořili příslušníci 7. mechanizované brigády z Hranic.

Proto se ve čtvrtek právě v tomto městě uskutečnil slavnostní nástup. „Jeho součástí bylo i předání medailí ministryně obrany České republiky,“ doplnil informační důstojník 71. mechanizovaného praporu Radek Hampl.

Před kostelem Stětí svatého Jana Křtitele se vojáci seřadili do zástupů krátce před desátou hodinou. Přihlíželi přinesení vlajky a po slavnostní přehlídce přijal každý z nich medaili za službu v zahraničí.

Mezi dekorovanými byli i dva příslušníci mise, kteří utrpěli zranění při loňském raketovém útoku na základnu. „Měl jsem zlomenou čelist a střepiny v noze, ale už jsem po operaci. Teď se zotavuji ve Vojenském rehabilitačním ústavu ve Slapech,“ řekl Michal Hriník z Hranic, který musel kvůli svému zranění zbytek 2. kontingentu předčasně opustit. „Do civilu nepůjdu, zůstanu u vojska,“ konstatoval. Medaili převzal o francouzských holích.

Příslušníky hranické brigády přišli ve čtvrtek po návratu z Afghánistánu přivítat i někteří jejich kolegové z kasáren.

„Přišla jsem je pozdravit, podívat se na přehlídku a zavzpomínat na svůj návrat z mise v Kosovu,“ řekla vojenská ekonomka Jaroslava Farkasová.

Na nástupu nechyběl ani maskot 2. kontingentu mise ISAF, sytě oranžový plyšový medvěd. „Před půl rokem s námi odjížděl a teď se s námi v pořádku vrátil zpět do republiky. A stejné štěstí jsme měli i my ostatní,“ řekl tiskový mluvčí kontingentu Jindřich Plescher.

Úkolem českých vojáků na misích v Afghánistánu je pomáhat válkou zdevastované zemi při její obnově. První český kontingent tam po šest měsíců působil od března loňského roku. Jeho součástí bylo i devět civilistů, kteří měli za úkol vytipovat, jakým způsobem a v jaké míře by se dalo Afghánistánu pomoci s pozvednutím hospodářství, zdravotnictví či školství.

Zbytek 1. a pak i 2. kontingentu měl za úkol tyto civilisty chránit a zajišťovat bezpečnost celé základny „Jako člověk se před těmi chlapy hluboce klaním. Je úžasné, jak v život ohrožujících okamžicích dokážou zachovat chladnou hlavu a držet pospolu,“ pochválil členy 2. kontingentu ISAF jejich mluvčí.

Stejnou poklonu ovšem složil i jejich rodinným příslušníkům. „Za to, jak tady bez svých manželů a manželek půl roku statečně válčili s každodenními problémy,“ vysvětlil Plescher.

Po slavnostní přehlídce a udělení medailí se vojáci přesunuli do sokolovny, kde je čekal bohatý raut a výstava věnovaná afghánské misi.