O pohled z výšky na Hranice a okolí měly od samého začátku zájem desítky lidí, u vstupu se tak tvořily dlouhé fronty.

S nápadem, aby ve městě, podobně jako jinde, vznikla rozhledna, přišli před třemi lety studenti hranického gymnázia. Právě jim společně se starostou města Miroslavem Wildnerem připadl příjemný úkol přestřihnout pásku a zapsat se do pamětní knihy.

Pátečnímu otevření předcházela náročná rekonstrukce, která ve věži probíhala v zimních a jarních měsících. Na ochozu byla instalována ochranná síť proti holubům, siréna se přemístila na sousední budovu Základní umělecké školy, zrekonstruovány byly podlahy a schody.

Zvýšená pozornost přitom byla věnována bezpečnosti návštěvníků. „Hodně času jsme strávili a přemýšleli nad tím, abychom to udělali tak, aby se nikomu nic nestalo. Ty schody jsou skutečně hodně příkré,“ řekl Miroslav Wildner, kterému se projekt studentů od začátku líbil.

Zatímco si návštěvníci prohlíželi sluncem zalité město shora, na nádvoří Staré radnice hrála skupina Melody tandem Bronislava Ludmily. V programu je vystřídal Hranický dětský pěvecký sbor a divadlo Štěk § spol. s komedií dell´ arte Chytrá Trampollina a špatný doktor.

Na závěr takzvané Muzejní noci se zájemci prošli nočním zámkem s průvodkyní Hanou Svobodovou. Projekt Radniční schody (skoro) do nebe, který umožnil otevření radniční věže, nebyl jediný, se kterým studenti a žáci v rámci programu Občan bodovali. Př

ed lety například rozhýbali diskuzi a následnou stavbu kruhového objezdu na křižovatce s čtyřproudou komunikací.

Letos se gymnazisté z nejmladšího ročníku vrhli do dalšího projektu, který zastupitelům v září navrhne, jak by měl vypadat dětský mobiliář v městském parku.

Věž Staré radnice je otevřena v rámci prohlídek městem každý den až do září. Zhruba hodinová komentovaná prohlídka s průvodcem centrem Hranic začíná v Městském informačním centru nebo v Městském muzeu a galerii denně v 10 a 14 hodin. Prvním bodem prohlídky je právě výstup na rozhlednu.