¨

Hranické kino Svět stojí na velmi strategickém místě. I to je jeden z důvodů, proč o něj konšelé i zastupitelé tolik usilují.

„V současné době slouží budova převážně k promítání filmů a tak by to mělo zůstat i do budoucna,“ řekl tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský a vzápětí dodal: „I kdyby se časem jeho využití změnilo, pořád to bude velký dům v centru. A takových už dneska město moc nevlastní.“

Podle posledního znaleckého odhadu z roku 2007 mělo kino Svět hodnotu 3,8 milionu korun. V současné době již nechává Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových oceňovat budovu znovu.

„Ideální by bylo, kdyby byla Hranicím nabídnuta zadarmo. Je nám ale jasné, že ani stát nemá na rozdávání. Proto se zastupitelé už předem usnesli na tom, že jsou ochotni akceptovat maximálně cenu obvyklou,“ uvedl mluvčí.

Pokud město budovu dostane nebo koupí, bude muset investovat další miliony do jejích oprav. „Bylo by škoda, kdyby i nadále chátrala,“ podotkl k tomu Bakovský. Zajímavá je historie kina Svět. Původně sloužilo jako Hotel Černý orel. (Odtud pojmenování křižovatky, na které stojí, U Černého orla. pozn. redakce)

Po revoluci získala budovu v restituci organizace Orel. Když se v roce 1997 nemohla s městem domluvit na výši nájemného, začali se představitelé Hranic zajímat o to, zda patří budova Orlu právem.

Spor vyvrcholil soudem, který dal za pravdu městu a rozhodl, že podle restitučních pravidel nemá tato organizace na kino nárok a budova se tak stala majetkem České republiky, která ji vlastní dodnes.