Nová přemostění vyjdou podle předběžných odhadů zhruba na tři miliony korun.

Ve Lhotce spojuje zničený most pravý a levý břeh až na úplném konci obce. Kdyby ho voda strhla, zůstalo by přesto odříznuto od okolí několik domků. „Ten most je odepsaný. Ten už opravit nepůjde,“ prorokoval bezprostředně po povodních předseda tamního osadního výboru Pavel Šafařík.

Na jeho slova nakonec opravdu došlo. „Voda narušila jeho statiku, takže ho budeme muset nechat strhnout a postavit místo něj most nový. Podle hrubého odhadu bude stát přibližně 1,2 milionu korun,“ uvedl tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

Zákaz vjezdu však zatím na této stavbě neplatí. Stejně tak narušila povodeň statiku i na dvou pěších mostech v Hranicích. Přes jeden lidé až do minulé středy přecházeli ze Školního náměstí k silnici první třídy ve směru na Teplice. Teď už se tam na druhou stranu Ludiny nedostanou.

„Na takzvaný Turecký výpad je vstup zakázán. U tohoto mostu totiž hrozí nebezpečí zřícení,“ vysvětlil Bakovský.

Nové přemostění tam město odhadlo zhruba na milion. „Oprava by byla samozřejmě levnější. Vzhledem k narušené statice by ale nebyla řešením,“ dodal mluvčí.

Výstražné pásky visí také na zábradlí mostku pro pěší za sídlištěm Mlýnský příkop. Nejsou však napnuty, nebrání tím pádem v průchodu a tak je nikdo nerespektuje. Lidé naopak tento mostek používají velmi často, neboť je jednou z přístupových cest ke středu města.

„I v tomto případě bude třeba stavbu shodit a postavit místo ní novou. Chtěli bychom to na všech třech zmíněných místech stihnout ještě do konce tohoto roku,“ sdělil Bakovský s tím, že poslední hrubě odhadnutá částka se pohybuje kolem osmi set tisíc.

Na všechny tři stavby již město připravuje projektovou dokumentaci. Až bude hotova, vypíše výběrové řízení na zhotovitele. „Co se týče otázky financování, budeme se pochopitelně v maximální možné míře snažit využít pojistky,“ naznačil způsob úhrady nových mostů Bakovský a podotkl, že určitý příslib finanční výpomoci má město také od státu.