Hradní brány se koncem minulého měsíce pro běžné prohlídky uzavřely, památky ale i tak ještě do konce roku zvou na zajímavé akce.

„Sezonu jsme vzhledem k hospodářské krizi očekávali s rozpaky a nedůvěrou. Čekali jsme až třicetiprocentní propad, obavy se však naštěstí nepotvrdily. Návštěvnost hlavně díky doprovodným akcím buď odpovídá loňskému roku, nebo je dokonce vyšší,“ zhodnotil ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) v Olomouci Pavel Konečný.

Zámek ve Velkých Losinách navštívilo letos stejně jako loni 31 tisíc lidí, do Hanáckého skanzenu v Příkazích přišlo dokonce o čtyři stovky lidí více. Ze zájmu lidí se radují i ve šternberském hradě a na Bouzově.

„Loni jsme měli dvaadevadesát tisíc návštěvníků, letos je jich o šest stovek více. Do konce roku bychom mohli pokořit hranici sta tisíc,“ řekla kastelánka Bouzova Zuzana Šulcová.

Naopak zámek na Jánském Vrchu na nejsevernějším výběžku kraje hlásí o šest tisíc lidí méně. Čím to?

„Jesenicko je oblast, na kterou krize dopadla nejvíce. Nezaměstnanost v tomto regionu patří k nejvyšším. Zámek je daleko od velkých míst a má špatnou návaznost na jiné objekty,“ poznamenal šéf památkářů.

O dva miliony vyšší tržby

Vyšší návštěvnost se projevila i na tržbách.

„Celkově stouply z dvanácti milionů na čtrnáct,“ informovala náměstkyně ředitele olomoucké pobočky NPÚ Marcela Tomášková.

To je dané částečně i tím, že hrady mírně zvýšily vstupné. Zároveň však nabízely více doprovodných akcí, například vernisáží, které byly zahrnuty v ceně.

Příjem do pokladen je pro kastelány životně důležitý, památky z něj financují svůj provoz i většinu akcí. Přesto se daří získávat i peníze z dotací.

Šternberk chce bezbariérový vstup

Třeba obnova střešní krytiny ve Šternberku stála pět milionů. Z toho jeden milion získal hrad z programu záchrany architektonického dědictví, další čtyři miliony si hradili sami.

„Máme připravený také projekt bezbariérového vstupu do prvního patra. Neuspěli jsme však s žádostí o krajskou dotaci. Zkusíme to znovu v lednu. Když to nevyjde, uhradíme si rekonstrukci sami,“ řekla kastelánka hradu Helena Gottwaldová.

Na všech památkách, o které se stará památkový ústav, by se navíc do roka měly objevit hmatové modely pro nevidomé.

Ve Velkých Losinách pokračuje rekonstrukce bývalé kočárovny, na Jánském Vrchu zase opravují pokladnu, opěrné kamenné zídky i zahradní altán.

„V dalším roce chceme získat ve spolupráci s obcemi také dotace na obnovu cest a parkování,“ vysvětlila Tomášková.

Akce i v zimě

I po skončené sezoně mohou návštěvníci zavítat na památky na speciální akce. Na Jánském Vrchu chystají na začátek prosince program Vánoce na zámku. V Hanáckém skanzenu budou k vidění pravé hanácké Vánoce.

Výběr ze zimní nabídky hradů

6. 11. – Velké Losiny: lampionový průvod
13. 11. – Šternberk: koncert Oldřicha Janoty k výročí sametové revoluce
5. 12. – Jánský Vrch: Vánoce na zámku
5.–25. 12. – Šternberk: Vánoce na hradě
12.–13. 12. – Hanácké skanzen Příkazy: Hanácké Vánoce s ukázkami tradičních řemesel
26.–27. 12. – Hrad Bouzov: Vánoce na Bouzově s živým betlémem a jarmarkem