Hlavním organizátorem doprovodných akcí je oblíbené Studio bez kliky, které vytváří výtvarné, řemeslné a divadelní dílny. Na Hradním bále nabídne rychlokurz práce s tiskařským lisem, přehlídku historických zbraní a možnost vyrazit si vlastní minci. Každý si může odnést drobnou památku, kterou si za pomoci zbrojnošů a panošů sám vyrobí. Děti i dospělí budou soutěžit v dobových hrách podobných dnešnímu kroketu nebo kuželkám. Na akci srdečně zve kastelán Helfštýna Jan Lauro a těší se na další úspěšný ročník.

„Nemůžeme poručit počasí, ale když bude hezky, očekáváme až dva tisíce návštěvníků," odhaduje kastelán.

Hradní bál se pořádá již tradičně jako připomenutí oslav příjezdu Petra Voka z Rožmberka a jeho choti Kateřiny z Ludanic na hrad Helfštýn. Petr Vok vyženil hrad v roce 1580 a byl jeho vlastníkem až do roku 1593.

V rámci oslav vystoupí na Hradním bále taneční skupina Porta temporis a nabídne návštěvníkům i lekci základů historického tance. Studio bez kliky se postará o rozptýlení v podobě loutkového divadla, které ocení zejména nejmenší návštěvníci.

Ve 21 hodin se okolím hradu projde historický průvod v čele s oslavovanou šlechtickou dvojicí. Po setmění se návštěvníci dočkají velké ohňové show v režii skupiny Boca Fuego. Oslavy završí hradní kinematograf Studia bez kliky, promítaný snímek se bude věnovat historické látce, ovšem s nadsázkou a humorem. (rza)