Od prvního zářijového víkendu totiž bude druhé nádvoří zdobit dvaatřicet kovaných šachových figurek o výšce jeden a půl metru.

Právě kvůli jejich velikosti chce správa hradu zapsat obří šachy mezi české rekordy.

„Po několika letech od nápadu pořídit kované šachy pro hrad Helfštýn, došlo v letošním roce k jejich realizaci. Tohoto úkolu se ujal umělecký kovář Pavel Tasovský, který těchto dvaatřicet figur vytvořil spolu se svými spolupracovníky ve své dílně v Náměšti nad Oslavou,“ uvedla vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová.

Podle jejích slov hrad má pro šachy už léta připravenou barevnou šachovnici, která je umístěna před podiem na druhém nádvoří. Obří šachové figurky budou i funkční, takže zájemci si mohou na hradě klidně zahrát partii.

„Jednotlivé figurky budou totiž vybaveny malými kolečky, která umožní posunování na jednotlivá políčka,“ vysvětlila Marcela Kleckerová.

Poprvé si budou moci obří šachy návštěvníci hradu prohlédnout v sobotu 6. září, kdy bude dílo ve 13 hodin slavnostně odhaleno za doprovodu středověké hudby v podání skupiny Camerata.

„Přítomni budou i zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova, kteří na místě prověří, zda šachové figurky mohou být zapsány do knihy českých rekordů,“ doplnila vedoucí správy hradu Kleckerová.

Jak dále doplnila, po odhalení šachových figurek dojde i k zahájení výstavy prací studentů technické školy v Brně, která bude až do konce října k vidění v Galerii na druhém nádvoří.

Pavel Tasovský, jenž je autorem výtvarného návrhu a podílel se i na zhotovení šachových figurek, je dlouholetým účastníkem mezinárodního setkání kovářů na Helfštýně s názvem Hefaiston, které se na hradě koná už o tomto víkendu.

Letos se má akce zúčastnit na pět stovek kovářů a dalších odborníků z celého světa.