Gamblerství je podle psychiatrů nemoc a nevyhýbá se nikomu. „Hodiny času u nás dokáže trávit obyčejný dělník, ale i soudce – a od toho by to asi čekal jen málokdo,“ říká zkušená provozní herny v Přerově Martina, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Redakce je ale má k dispozici.
Podle jejích slov lze klientelu heren rozdělit na movité a nemajetné zákazníky. Pro obě kategorie ale platí stejný nepsaný zákon: jejich hráčskou vášeň spouští nadměrné požití alkoholu.
„Ti majetnější k nám chodí spíše přes týden, zatímco o víkendech si raději zajedou do kasín ve větších městech, kde si užijí více zábavy,“ líčí Martina.
Když se podle jejích slov některý zákazník v herně opravdu usadí, trvá to někdy i dva až tři dny, než blikající světélka výherních automatů opustí. Samostatnou kapitolou jsou pak hazardní hráči, kteří mají vysoké příjmy a do herny se přijdou spíš „odreagovat“.
„Tito lidé neřeší finanční otázky, takže to dělají spíše pro zábavu,“ uvedla Martina. Mnohem častější jsou ale příběhy obyčejných lidí závislých na výherních automatech.
Jejich rodiny se rozpadají, přicházejí o zaměstnání. Kromě hraní řeší i problémy s alkoholem. Ti končí většinou v péči psychiatrů.
„Gamblerství je nemoc, její léčbu si ale musí člověk naordinovat sám. Nikdo mu nepomůže, pokud si sám neřekne: dost,“ uzavírá zaměstnankyně herny.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA