Zda bude letošek na houby štědrý jako loni, prý mohou jen stěží předvídat. „Zatím nevypukly houbařské žně, ale v lesích se dá najít už skutečně mnoho. Nedávno jsem například objevil v jednom místě až třináct praváků,“ potvrdil přerovský mykolog Jiří Polčák.

V jeho košíku už skončil například hřib dubový, kozák habrový, hřib kovář, kozák topolový či hřib koloděj. Z nejedlých druhů narazil na hřib plavý a hřib kříšť.

V přírodě už však zaznamenal i jedovatou čechratku podvinutou, pečárku zápašnou a dokonce i prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou, kterou lidé často zaměňují s muchomůrkou růžovkou.

„Roste už také hodně druhů žampionů a holubinek, například holubinka namodralá, která je chuťově výborná, nebo holubinka doupňáková,“ doplnil Polčák.

Největší radost měli mykologové z nálezu queletova hřibu, který patří k ohroženým druhům, a těšili se také z vzácného nálezu líhy kouřové.

Jak se bude houbařská sezona letos vyvíjet, na to mykologové nedokážou odpovědět. „Záležet bude hlavně na počasí. Hřiby nesnášejí žádné extrémy,“ doplnil Polčák.

S houbami, které lze najít v současné době v lesích, se mohou zájemci seznámit na výstavě, kterou pořádají přerovští mykologové v příštím týdnu v Centru denních služeb Svazu tělesně postižených, v takzvané Přerovance.

„K vidění tam budou fotografie a malby různých hub i menší ukázka nasbíraných hřibů. Zájemcům zde nabídneme také poradenskou službu,“ informoval vedoucí Mykologického klubu v Přerově Milan Plášek.