„Rostly hlavně hřibovité houby, jako hřib smrkový, dubový nebo kovář, lidé ale z lesa odnášeli v košících i křemenáče, růžovky, holubinky nebo ryzce. Houbaři vyrazili do lesů ve velkém nejen v Jeseníkách a Beskydech, ale i v nižších polohách,“ popsal předseda Mykologického klubu v Přerově Milan Plášek.

Speciál houby bannerZdroj: Deník/Jan LakomýPodle něj s prudkým oteplením houbařské žně opět skončily. „Druhově je to slabé, takže čekáme na ochlazení a déšť. I z toho důvodu se tradiční výstavy hub konají vždy až v září. Exponáty pro výstavu sbíráme v lesích krátce před jejím zahájením,“ shrnul.

Výstava hub je dvoudenní - v pátek 15. září je přístupná od 9 do 19 hodin, v sobotu 16. září pak od 9 do 17 hodin.

„Kromě různých druhů právě rostoucích hub budou na výstavě prezentovány také fotografie a kresby hub. Doprovodný program zahrnuje i přednášky známého mykologa Jiřího Polčáka,“ upřesnil Plášek.

Houbařům, kteří potřebují zkonzultovat své nálezy, bude sloužit po oba dny také mykologická poradna. Vstupné pro dospělé je 30 korun, pro děti 10. V pátek mají školní skupiny s pedagogickým doprovodem vstup zdarma.