Bývalá vojenská ubytovna je opuštěná téměř dva roky. Jenže co s ní?

„Postavili ji za komunistů, kteří měli velké oči, a potřebovali ve Strojaři ubytovat pracovníky strojíren. Teď se ale ukazuje, že je vlastně na nic," vyjádřil svůj názor sedmašedesátiletý Stanislav Kopeček, který bydlí v těsném sousedství komplexu – na Velké Dlážce.

Stejně jako ostatní obyvatelé této části města má i on strach z toho, že se do objektu nastěhují sociálně nepřizpůsobiví.

„Absolutně s tím nesouhlasím, úplně mi stačí bezdomovci, kteří tady postávají u supermarketů," ře­kl.

Město si podle radního Petra Vrány (ANO) vážnost situace uvědomuje. A když sešlo z bezúplatného převodu objektu na město, o kterém radní jednali s ministerstvem obrany už dříve, chce Přerov usilovat o odkoupení Strojaře. Přestože zastupitelé tento záměr už jednou neschválili.

Tentokrát je město ochotno akceptovat i vyšší částku, než je 39,5 milionu korun.

Právě taková je totiž cena, za niž nabízí ministerstvo obrany Strojař ve čtvrtém kole výběrového řízení. Do toho se přihlásili dva zájemci, kteří složili kauci ve výši sto tisíc korun.

Zákon o nouzi vše změnil

Proč město změnilo názor? Provozovatelé ubytoven jsou totiž opět na koni.

„Od doby, co padlo na zastupitelstvu rozhodnutí, že o úplatný převod Strojaře nemáme zájem, změnil se výklad novely zákona o hmotné nouzi. Město může dát jen doporučení, nikoliv závazné stanovisko, zda budou doplatky na bydlení poskytovány," vysvětlil Petr Vrána.

„Pokud by objekt město získalo do svého majetku, byla by to pouze daň za to, že v Přerově nevznikne další ubytovna. Hodně lidí zastává názor, že bychom do toho měli vstoupit, protože ubytovna v centru pro tři sta lidí by byla zatěžující," poznamenal radní.

Okruh zájemců o koupi Strojaře se do 25. srpna, kdy se uzavíral termín pro podání nabídek, nerozšířil. Jsou dva.

„Do výběrového řízení nyní vstupovat nelze. Rada města nás kontaktovala s možností jednání o přímém prodeji. Pokud jde o tento obnovený zájem města, analyzujeme možnosti dalšího postupu," řekl Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.

Přibyly další ubytovny

Primátor Vladimír Puchalský (SpP) vysvětlil, že se radní snaží eliminovat nepříjemný ubytovací dopad na Přerov.

Znovu otevřena má být totiž také ubytovna v Tovární ulici, již chce provozovat zájemce z Karvinska.

„Tato ubytovna už má schválený provozní řád, ale zatím nemáme informace o tom, že by zde někdo bydlel. Kromě toho přibyly další dvě ubytovny – jedna v Čechově ulici a další v areálu bývalých strojíren," doplnil náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

V Přerově je v současné době sedmnáct sociálních ubytoven.