Bývalý hotel Strojař v centru Přerova osiřel poté, co z města odešli poslední vojáci. Dlouhá léta totiž sloužil jako ubytovna pro zaměstnance zdejšího letiště.

Po zrušení vrtulníkové základny už ale ministerstvo obrany považuje za zbytečné, aby do objektu dál investovalo – nejen náklady na jeho rekonstrukci, ale i na obyčejný provoz jsou totiž značné. Armáda Strojař nabízí za částku 62 milionů korun.

Do druhého kola s nižší cenou

„Do prvního kola výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Objekt ale budeme prodávat i nadále a půjdeme do druhého kola, ve kterém bude cena snížena o deset až patnáct procent," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle něj je to běžný postup a jsou i nemovitosti, které se podařilo prodat až v pátém nebo šestém kole, a to za cenu výrazně nižší oproti té původní.

„Například kasárna v Olomouci jsme prodali až v devátém kole," konstatoval Jan Pejšek.

Město zájem má, ale za 18 milionů

O bývalý hotel Strojař má zájem město Přerov, které za něj ale nabízí podstatně nižší částku – 18 milionů korun.

„Prošli jsme celý objekt, abychom zjistili, v jakém technickém stavu tato budova je. Investice do oprav by se pohybovaly v řádech několika desítek milionů. Ve špatném stavu jsou okna, ale i rozvody tepla, vody či kanalizace. Bylo by nutné provést také opravu střešního pláště a zateplení," shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Mirga k věci

Radní přiznávají, že jsou pod tlakem veřejného mínění. Řada lidí v Přerově má totiž strach z toho, aby se z někdejšího armádního objektu nestala ubytovna pro sociálně slabé. Ty ve městě v poslední době rostou jako houby po dešti – jedna z těch posledních vznikla třeba v bývalé drážní budově u autobusového nádraží.

Její provozovatel Pavel Mirga se rozhodně Strojař koupit nechystá.

„Nemám o to zájem, spíše se budu snažit snižovat kapacitu svých stávajících ubytoven, které provozuji," řekl. Dovede si prý ale představit, že by se z bývalého hotelu Strojař stal třeba Domov pro seniory. Už kvůli dobré dostupnosti.

„Mohl by sloužit i jako domov pro zdravotně znevýhodněné seniory, kteří se z různých důvodů ocitnou na ulici. Takových klientů je v poslední době čím dál více a tento problém by se měl začít systematicky řešit," soudí.

Obavy primátora

Podle primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) má město zájem objekt koupit, ale za přijatelnou částku.

„Samozřejmě, že nechceme dopadnout jako v Bystřici pod Hostýnem, kde radnice nepodlehla tlaku občanů a ubytovna pro sociálně nepřizpůsobivé tam vznikla. Strojař je bohužel ideální pro to, aby zde ubytovna vznikla," připouští primátor.