Důvodem je fakt, že kvůli koronavirové krizi musel uzavřít oba své provozy, a navíc se mu nepodařilo získat úvěr na rekonstrukci.

Restaurace, která do vyhlášení stavu nouze chystala obědy pro úředníky magistrátu, se tak zřejmě otevře až v září.

Hotel Jana ukončí provoz kavárny a restaurace v Městském domě k prvnímu květnu. Padají tak i plány na modernizaci, kterou provozovatel sliboval.

„Od společnosti Hotel Jana jsme obdrželi návrh na ukončení smlouvy v polovině března. Jako důvod její zástupci uvedli, že byli neúspěšní v žádosti o úvěr na rekonstrukci restaurace, a také se odvolávali na současná omezení. Od vyhlášení nouzového stavu byl měšťák uzavřen,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Restauraci i kavárnu Městského domu provozovaly od roku 2014 do konce roku 2018 Kulturní a informační služby města Přerova.

Podnik byl ale prodělečný a město doplácelo každý rok ze své pokladny na provoz 1,5 milionu korun.

Na úpravy nedošlo

Zástupci Hotelu Jana, kteří se přihlásili do výběrového řízení na pronajímatele, se zdáli být vhodnými nájemci.

„Ve městě už jedno restaurační zařízení provozují, takže zkušenosti mají. Navíc přišli s návrhem, že interiér předělají do takové podoby, aby Městský dům lákal k návštěvě i mladé lidi,“ shrnula mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

I z toho důvodu platili městu jen symbolické nájemné ve výši sto korun měsíčně.

„Na úpravu vnitřních prostor sice nedošlo, ale na druhou stranu je třeba říci, že jsme negenerovali dřívější ztrátu. Finančně jsme tedy ztrátoví nebyli,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Hledá se nový nájemce

Co bude dál? Kulturní a informační služby města Přerova, které dramaturgicky zajišťují program v Městském domě, ale spadá pod ně i kino Hvězda, dvě galerie a hvězdárna, musejí najít nového nájemce.

Ještě předtím ale dojde k částečným stavebním úpravám v kuchyni tak, aby vyhovovala současným hygienickým normám.

„Požadavkem na budoucího nájemce bude nové technologické vybavení kuchyně,“ řekl Jaroslav Macíček.

Znovuotevření? Asi na podzim

S ohledem na současná omezení se dá očekávat zahájení provozu restaurace a kavárny až počátkem září.

Kvůli zrušení všech kulturních akcí se na jaře neuskuteční ani plesy v Městském domě.

„Maturitní ples studentů Střední průmyslové školy byl bohužel bez náhrady zrušen, s ředitelkou Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy se domlouváme na náhradním termínu v září. Padá i džínový bál - většinu akcí se ale snažíme přesunout na září,“ uzavřel manažer kultury Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj.