Kromě historického jádra se vyhláška z roku 2011 týká i Osecké ulice.

Zastupitel a radní Ondřej Vlček (KDU-ČSL) na předchozím zasedání navrhl, aby se omezení provozní doby ve vymezených lokalitách nevztahovalo na pátky, soboty a dny, které předchází státním svátkům.

„Velmi mě mrzí, že z centra se nám stává skanzen. Neříkám, že tady má být binec, tyto situace hlídá Městská policie. Ale posedět s přáteli a slušně se bavit je podle mého v pořádku. Dnes je to tak, že hospody vyhodí o půlnoci skupinky hostů s tím, že pokud nezavřou, dostanou pokutu," uvedl na úterním zasedání zastupitelstva.

„Je otázka, jestli cesta, kterou jdeme, je správná. Myslím, že by bylo lepší vyhláškou zakázat hazard ve městě, a naopak povolit klasické hospody," doplnil Ondřej Vlček.

Podle stanoviska Městské policie v Lipníku nad Bečvou došlo od doby, kdy vyhláška vešla v platnost, ke snížení počtu přestupků – jak rušení klidu, tak znečišťování veřejného prostranství.

Jednání zastupitelstva v Lipníku nad BečvouNa to upozornil i starosta města Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník).

„Obecně závazná vyhláška přispěla ke zklidnění uvedených částí města. Neomezuje provoz všech zařízení. Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom žili ve společnosti, kde bychom nepotřebovali žádné restrikce, předpisy či vyhlášky," konstatoval.

Místní vadí hluk ze zahrádky

Přítomní zastupitelé návrh Ondřeje Vlčka zamítli, na řadu přišla i petice lidí, kteří bydlí v bytovém domě v ulici Na Bečvě.

Ti žádali, aby hospoda, která je naproti jejich domu, zavřela ve 22 hodin – vadí jim hluk, který vychází z letní předzahrádky.

Zastupitel Roman Koutný (Úsvit přímé demokracie) navrhl zahrnout ulici Bratrská, kde je podle něj obdobný problém.

Zastupitelstvo nakonec rozhodlo, že do platné vyhlášky tyto dvě ulice zahrne – podniky tedy budou muset zavřít o půlnoci.

„Požadovali jsme zákaz hluku ve 22 hodin, protože se to tam hodně ozývá, lidé tam sedí i po půlnoci. Uvidí se, jestli budou lidé vyhlášku dodržovat," řekl na rozhodnutí města zástupce petičního výboru Josef Bartoš.

Jednání zastupitelstva v Lipníku nad Bečvou

Jednání zastupitelstva v Lipníku nad Bečvou. Autor: Deník/Iva Najďonovová

Rozdělení na dva tábory

Záležitost se bude zřejmě ještě projednávat v září.

Jak už i přerovská situace ukázala, problém hluku rozděluje veřejnost na dva póly.

V Přerově obdobnou vyhlášku před několika týdny zamítli, v Lipníku se jí vzdát nechtějí.

I úterní zasedání zastupitelstva v Lipníku nad Bečvou se neslo příznačně v poklidné atmosféře, do veřejného projednání se tady navíc nezapojil žádný provozovatel restauračního zařízení.