Stavebníci v těchto dnech dokončili repliku historické studny na prostranství, kde byly vykáceny vzrostlé lípy. Investice do zvelebení místa přišla městskou pokladnu na 2,5 milionu korun.

„Obnovit funkci studny z Pernštejnského období, která má podle posledního měření hloubku více než 17 metrů, nebylo cílem projektu. Má tento prvek pouze připomenout. Nástavba kamenného obvodu je vytažena nad terén a nahoře je bezpečnostní sklo. Po obvodu jsou dřevěné prvky, které umožňují venkovní posezení,“ popsal už dříve náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Parkovací místa pro krátkodobé zastavení Kiss and Ride vznikla i u Základní školy Svisle v Přerově
U škol v Přerově vznikla nová místa pro rychlé zastavení Kiss and Ride

Replika studny upoutává pozornost citátem J. A. Komenského, vyraženým po obvodu: „Lidská mysl je tak neskonale obsáhlá, že je v poznávání skoro bezednou hlubinou.“ Nápis bude nasvícený, takže zaujme kolemjdoucí i ve večerních hodinách. V blízkosti nového prvku přibudou i informační cedule s historií místa.

Přerovští radní jsou s proměnou místa spokojeni. „V těchto dnech dojde k oficiálnímu předání od stavební firmy a uvedení nového prvku do užívání. Čekal jsem reakce občanů a byl přesvědčen o tom, že budou pochvalné i kritické. Výsledek podle mě stojí za to,“ zhodnotil přerovský radní Michal Zácha (ODS).

„Na první dobrou se mi líbí ta čistota a hladkost. Je otázka, jak se k místu budou chovat naši občané a návštěvníci Horního náměstí. Nový prvek bude určitě přitahovat pozornost, protože může sloužit i jako místo k posezení. Jsou zde vysázeny nové lípy, a až vyrostou, bude tu příjemný stín, jaký tady byl kdysi dávno,“ řekl.

Ve zchátralé budově bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově má vzniknout nové sídlo magistrátu.
Přerov koupí za 10 milionů patro v bývalém Emosu. Bude mu pak patřit celá budova

Lokalita na Horním náměstí upoutala už před dvěma lety pozornost archeologů. Ti se společně s dobrovolnými hasiči vydali prozkoumat dno historické studny, zbudované v první polovině 16. století za vlády Pernštejnů. Odborníci zjistili, že je hluboká více než 17 metrů.

Archeologové při odtěžování nánosů ze dna studny zachytili několik stovek předmětů, které dokládají běžný život obyvatel Horního náměstí v minulosti. Nalezli množství keramiky, ale třeba i část mramorového náhrobku, kusy dětských dřevěných hraček nebo střepy dobových lahví.

Letos na podzim probíhal také výzkum v okolí studny a ani z něj badatelé neodešli s prázdnou. Objevili unikátní soubor stovek kusů zlomků pozdně gotických reliéfně zdobených komorových kachlů, ale i stříbrné mince.

„Zlomky kachlů pocházejí z luxusních pozdě gotických kamen, jimiž byly vybaveny interiéry přerovského zámku. Z heraldických motivů se podařilo doložit erbovní znaky pánů z Cimburka, pánů z Boskovic a nechybí ani erbovní znamení pánů z Pernštejna - jednoho z nejmocnějších rodů. Právě ten dlouhá desetiletí vlastnil přerovské panství,“ přiblížil archeolog Zdeněk Schenk.

Bývalý hotel Strojař v Přerově, září 2021
Referendum o Strojaři zastupitelé nepodpořili, opozice se nevzdává

Spousta kachlů je zdobena zelenou glazurou a s velkou pravděpodobností byl tím, kdo si nechal zhotovit takto luxusní kamna, samotný Vilém z Pernštejna. „Ten vlastnil přerovské panství v letech 1475 až 1521,“ upřesnil.