Vyvrcholením třídenního hodového programu byla neděle dopoledne. Program byl zahájen průvodem krojovaných Hanáků a členů hostujících souborů za doprovodu krojované dechové hudby Hanačka z Břestu.

Průvod se zastavil u radnice, kde před její budovou starosta města Leoš Ptáček předal Hanákům hodové právo. Poté se průvod i s představiteli města odebral na pódium.

Krátký program, který zde proběhl, byl nejen zábavný, ale i poučný. Starosta byl pochválen za některé akce města. Například za zdařilý provoz koupaliště, ale také zkritizován.

Hanáci měli obavy, že se nezvládne dokončit rekonstrukce místní sokolovny do termínu prestižní taneční soutěže, která má proběhnout už za tři týdny.

„Za to hanácká rada rozhodla, že si zasloužíš pět na gatě a padesát ve zlatě," řekl rychtář.

Letos poprvé, se však podařilo starostovi města trestu vyhnout. Vymluvil se totiž, že má dovolenou, není tedy v "óřadě" a trest musel podstoupit nic netušící místostarosta Miloslav Oulehla.

Až mě sopel vyletěl

„Nijak mě nešetřil. Dělal to zodpovědně, až mě sopel vyletěl," okomentoval výplatu v podobě pěti ran kojetínský místostarosta.

Právě na vyplácení starosty se ale někteří návštěvníci nejvíce těšili.

„Na hody chodíme každý rok, ale letos jsme byli nejvíc zvědaví, jak starostu vyplatí na gatě. On je to ale pěkný ptáček, nečekaně se z toho vyzul," svěřil se jeden z přítomných Michal Novotný.

Starosta coby schopný moderátor

Starosta města se na pódiu předvedl také jako schopný moderátor. Divákům zde představil místního mladého kanoistu Jiřího Minaříka mladšího, který už dnes na různých závodech šíří dobré jméno Kojetína. Mezi jeho největší úspěch patří druhé místo v rychlostní kanoistice na Mistrovství Evropy a dokonce i na Mistrovství světa.

Na kojetínských hodech si mohl přijít každý na své. Bylo tu nejen bohaté občerstvení a rozmanité pouťové atrakce, ale i pestrý program na náměstí. Dopoledne se na podiu střídaly různé národopisné soubory.

„Jezdíme sem už řadu let. Jsme výhradně mužský pěvecký soubor. Manželky nás pouze doprovázejí, ale na pódiu ženy nechceme. Zpěv a hudba to jsou naše největší záliby," řekl jeden z členů souboru Hlahol Jiří Hána.

Na výstavách se představili také místní zahrádkáři, chovatelé, fotografové i malíři. Pro zájemce byla otevřena sokolovna, která je před dokončením rekonstrukce.

„Letošní hody se vydařily. Vždycky je to o počasí, a to nám letos přálo. Velkou návštěvnost mělo i sobotní tradiční setkání harmonikářů, ale také sportovní klání hasičů a volejbalistů," zhodnotila ředitelka Městského kulturního střediska Hana Svačinová. 

Autorka: Dagmar Rozkošná