Kvůli tradiční Ječmínkově jízdě králů si mnozí přivstali.

„Ječmínkova jízda králu byla obnovena někdy v roce 1993, a od té doby pořád trvá. Hanáků je v průvodu kolem šedesáti, ale přijely k nám i soubory z Valach nebo Slovácka. Do pochodu hraje Moravská Veselka," prozradil Milan Zahradník z Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Průvod si nenechal ujít ani osmdesátiletý Alois Zlámal z Kojetína, který neskrýval své dojetí.

„Podívejte na mou ruku, mám husí kůži. Dokud budeme tady na Hané dodržovat tradice, tak náš národ nezhyne. A je to hlavně zásluha těch mladých – vždyť už je to čtvrtá generace Hanáků, která se o to snaží. Pořád se oceňují nějací umělci, ale i tito lidé by taky potřebovali pohladit po rameni," řekl.

Hanácká chasa zamířila nejprve na radnici za starostou. Pak už se dění přesunulo na podium uprostřed nově zrekonstruovaného náměstí.

Kojetínské hody

Europoslanec Jiří Pospíšil (vpravo) na kojetínských hodech. Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová 

Starosta kritiku ustál

Hlavní slovo měl jako vždy stárek – chasa totiž může před zraky všech potrestat kohokoliv, kdo nesplnil svůj slib.

Kritiku tentokrát „ustál" starosta Kojetína Jiří Šírek, který lidem slíbil novou halu a opravené náměstí.

„Sportovní hala je postavená. Sliboval, že spraví náměstí, a to myslím taky splnil, ale trávu má suchó. Letos ho ale vyplácet nebudeme," rozhodl stárek.

Trestu nakonec neunikl jeden z hostů – europoslanec Jiří Pospíšil, se kterým se stárek seznámil na chodském bále v Domažlicích a pozval ho na hody v Kojetíně.

Hlavní stárek se ho zeptal, jestli by mu, když je z Plzně, nemohl zařídit titul doktora práv na zdejší právnické fakultě.

„Když mám to hanácký právo, tak se považuji taky tak trochu za doktora práv," vysvětloval své pohnutky. „To je v Čechách normální. Máme tady mnoho doktorů práv, ale málo právníků," odpověděl mu europoslanec.

Protože ale stárkovi nevyšel vstříc a navíc od začátku věděl, co ho v Kojetíně čeká, dostal, jak bývá na hodech zvykem, foršus na gatě.

„Z moci úřední bych ho odsoudil k trestu pět set ve zlatě a pět na gatě," bavil publikum dál stárek a nabídl europoslanci možnost odvolání.

„Kdybych se v Čechách odvolal, tak mě můžete vyplatit tak za tři roky," usmál se s tím, že byl sice pět let ministrem spravedlnosti, ale nikdy ho za nic neodsoudili, až tady v Kojetíně.

Po skončení tradičního obřadu prohlásil starosta hody za zahájené a v ulicích města vypuklo bujaré veselí.

Kojetínské hody

Pojídání pukačů i Buty

Třídenní hody v Kojetíně začaly už v pátek vernisáží výstavy Archeologické nálezy Kojetínska.

Večer pak patřil festivalu místních kapel Kojetínská kytara.

V sobotu si mohli lidé prohlédnout novou sportovní halu, nebo zavítat na setkání harmonikářů do místní sokolovny.

Nedělní odpoledne zpestřila soutěž v pojídání pukačů a hlavním lákadlem koncertů na náměstí byla stálice české hudební scény – skupina Buty.