Lidi v Přerově hluk z letiště obtěžoval odjakživa – ještě za totality si stěžovali na přelety stíhaček, na počátku devadesátých let chtěli dokonce základnu úplně zrušit.

V současné době se i přes protesty občanů z Troubek, Bochoře nebo příměstské části Henčlova s existencí vrtulníků smířili.

Vedení základny se jim totiž snaží vyjít všemožně vstříc. Podle mluvčího Milana Kouřila se jen v loňském roce sešlo na vrtulníkové základně v Přerově na devadesát stížností od občanů.

Nejvíce jim přitom vadil hluk bitevních vrtulníků. „Devadesát procent z nich se týkalo vrtulníků Mi-24, které se začnou letos v červenci stěhovat do Náměště nad Oslavou,“ uvedl mluvčí základny Kouřil.

Kromě burácení motorů si místní stěžovali i na průlety bitevních letounů nízko nad obcemi. „Některé stížnosti byly telefonické, část občanů se na nás ale obracela i osobně,“ podotkl Kouřil.

Spektrum stížností bylo přitom podle jeho slov velké – od těch, že vrtulníky plaší lesní zvěř, až po protesty rodičů malých dětí. „Stává se i to, že na základnu zavolá rozhořčená maminka a stěžuje si, že nad jejím domem přeletěl vrtulník a vzbudil jí dítě,“ popsal mluvčí.

Vedení základny se podle jeho slov snaží všechny stížnosti řešit okamžitě a maximálně lidem vyhovět. To potvrzují i starostové okolních obcí.

„Stížnosti na hluk a chování vrtulníků jsme intenzivně řešili na podzim roku 2006. Vloni se však už hlukové zatížení o hodně snížilo,“ shrnul starosta Troubek nad Bečvou Radek Brázda.

Podle jeho slov se občané domluvili s vedením základny na konkrétních krocích, jak hlukovou zátěž co nejvíce eliminovat.

„Dohodli jsme se na omezení počtu vrtulníků, které jsou souběžně ve vzduchu. Navíc byla pevně určena doba, kdy budou vrtulníky přelétat nad Troubkami, a kdy zase nad Henčlovem,“ přiblížil dále starosta.

Velitel základny navíc přislíbil tvrdé postihy pro piloty, kteří poruší zákaz létání nad zastavěnými částmi obcí. „V loňském roce se řešily tři případy, kdy se piloti dopustili porušení hladiny výšky letu,“ upřesnil mluvčí základny.

Ten ale zároveň dodal, že řada stížností na vrtulníky je neopodstatněná. Někdy si totiž občané stěžují na manévry v blízkosti svého obydlí a nakonec se zjistí, že na místě nezasahovaly bitevní letouny, ale vrtulníky zdravotnické záchranné služby.

„I takových případů je poměrně dost,“ poznamenal Kouřil. Asi nejvíce lidé protestovali proti hluku vrtulníků před dvěma lety, kdy se do věci museli dokonce vložit místní politici.

„Obrátili se na nás obyvatelé Troubek a Henčlova. Nakonec se podařilo dohodnout schůzku s velitelem základny a od té doby se situace podstatně zlepšila,“ vzpomněl si zastupitel Petr Laga (KSČM), který je zároveň předsedou místní části Henčlov.

V současné době už se lidé proti bitevním vrtulníkům bouří mnohem méně než v minulosti. Uvědomují si totiž, že se celá tygří letka přestěhuje do Náměště nad Oslavou, takže intenzivní výcvik pilotů pocítí pro změnu někde jinde.

„Žádné stížnosti od občanů jsme letos nezaznamenali,“ uzavřel Zdeněk Daněk z přerovského magistrátu, který má na starosti petice a stížnosti.