Na zlepšení situace si však místní budou zřejmě muset několik let počkat. „Podle měření Ministerstva zdravotnictví se v Hranicích týkají nadlimitní hlukové hodnoty celkem 1456 obyvatel,“ informoval Michal Bernard z Ekologického právního servisu, který se situací blíže zabýval.

Jak dále uvedl, měření se týkala pouze tranzitní dopravy, vnitroměstská v nich zahrnuta nebyla. Nejhůře tak na tom jsou lidé žijící v okolí hlavního silničního tahu z Olomouce do Ostravy, a to nejen v samotném městě, ale i v jeho místní části Slavíč a v obcích Bělotín a Polom.

V Polomi je nadlimitním hlukem zasaženo 57,5 procent obyvatel obce, v Bělotíně to je více než 10 procent. „Situace v Polomi je opravdu extrémní a hodnoty zatížení jsou zde velmi vysoké,“ podotkl Michal Bernard. Podle hranické místostarostky Radky Ondriášové (Právo a Spravedlnost) nemá město mnoho šancí do situace zasahovat.

„Víme, že Krajská hygienická stanice v tomto směru jednala se správcem komunikace, Ředitelstvím silnic a dálnic, a udělilamuvýjimku s tím, že ŘSD musí zhruba do roku 2010 navrhnout opatření, jak situaci řešit,“ řekla Radka Ondriášová.

Město však k jednání přizváno nebylo a informaci z jeho průběhu dostalo až na vlastní vyžádání. „Bohužel jsme neměli ani možnost se k problému vyjádřit,“ dodala místostarostka.

Stovky lidí v Hranicích tak budou zřejmě muset v nadlimitním hlukovém zatížení žít ještě několik let. Podobně jsou na tom i Polomští.

„Máme přislíbeno, že až se bude hlavní silniční tah z Olomouce na Ostravu opravovat, vybudují u nás kolem cesty třímetrové protihlukové stěny. Jenže na to budeme ještě dva tři roky čekat,“ sdělil před časem polomský starosta Václav Sládeček.

Podle Michala Bernarda z Ekologického právního servisu však musí na výsledky hlukových měření navazovat akční plány snižování zátěže. Ty musí být dokončeny do 18. července a musí obsahovat konkrétní opatření, jak danou situaci řešit.

„Ze zákona totiž musí správce komunikace dodržovat všechny stanovené limity. Pokud je překračuje, musí k tomu udělat potřebná opatření,“ řekl Michal Bernard.

Jak však dále podotkl, velkým problémem je, že stát dává na podobná opatření nedostatečné množství peněz.