VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výhody Sobíšek? Klid a dostupnost, míní půvabná starostka

Sobíšky – Na místě nynějších Sobíšek ležela ve třináctém století obec Soběslavice či Soběšice. Tato obec později zanikla a po opětovném osídlení v patnáctém století se už používal současný název.

9.8.2013
SDÍLEJ:

Kateřina Krejčí, starostka obce SobíškyFoto: Archiv

Dnes žije ve vsi, vzdálené osm kilometrů od Přerova, 156 obyvatel. Zda nemá obavy z vylidnění a také na další otázky jsme se zeptali starostky Kateřiny Krejčí.

Kdybyste měla jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?
Jednoznačně výstavba místní části komunikace, která již roky neplní funkci, pro kterou byla vybudována, a při této komunikaci přilehlý parčík, kde umístíme lavičky pro volnočasový odpočinek a provedeme výsadbu zeleně.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?
Požádali jsme o dotační titul právě na výše zmíněnou plánovanou opravu místní komunikace v naší obci a tu jsme obdrželi. Což je pro tak malý rozpočet naší obce nemalý úspěch.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Omezené finanční možnosti, které nejsou nakloněny chtěným a zamýšleným cílům stávajícího zastupitelstva.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?
V rámci kulturního života v obci se během roku konají dvě desítky akcí, které jsou jak v režii obce, tak se na nich podílí JSDH Sobíšky. S ohledem na četnost akcí i v jiných okolních obcích lze shrnout, že nedostatkem kulturního vyžití občané netrpí, pakliže se mu dobrovolně nevystaví sami.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost jako starostové s tím vůbec něco udělat?
Za posledních pět let klesl počet obyvatel naší obce o 20 občanů, což je 15 procent všech obyvatel. Přestože se v obci vystavěly nové domy a přistěhovali se tak noví obyvatelé, stejně tak se zvýšila úmrtnost. Ta se značně podílí na úbytku obyvatel. Přestože jsou neobydlené nemovitosti záhy předmětem prodeje, noví majitelé se ne vždy hlásí k trvalému pobytu v naší obci. O výstavbu i koupi nemovitostí však nouzi nemáme.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.
Předně je to prostředím, které je ze všech stran tvořeno lesy, vyhledávaný klid, a nebudu se tajit zvykovou záležitostí, které každý nový občan zákonitě po čase podlehne. Jistou výhodou je i krátká vzdálenost k okresnímu městu Přerov a krajskému městu Olomouc.

Kdybyste si mohla vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěla žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
Jižní Čechy.

Martin Vojáček

Autor: Redakce

9.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově
29

Velký výlov Tovačově přilákal tisíce lidí

Politolog Pavel Šaradín
17

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

Sympatický výkon. Zubřice venku sebraly set loňskému medailistovi

Sympatický výkon předvedly přerovské volejbalistky na palubovce loňského medailisty z Brna. Proti Královu Poli ovládly první set a nebyly daleko od ještě lepšího výsledku, než je konečná prohra 1:3.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení