Vítat chasu přitom přichází na náměstí rok od roku více lidí.

Lidé se začali scházet v sobotu kolem deváté hodiny ráno u budovy bývalých jeslí U Bečvy, kde sídlí občanské sdružení Cukrle. Právě jeho členové přišli před třemi lety s nápadem masopust uspořádat.

Rej masek se vydal v doprovodu kapely Hanácká mozeka z Litovle směrem do centra a zastavil se na náměstí T. G. Masaryka.

„V průvodu nesmí nikdy chybět slamák, což je postava, která vždy křepčila v čele masopustu. Těmi hlavními maškarami jsou ale medvěd s medvědářem, smrtka a nebo ženich s nevěstou,“ přiblížil Tomáš Barbořík ze spolupořádajícího Folklorního souboru Haná, přestrojený za medvědáře.

Hlavní zábava čekala návštěvníky u radnice na náměstí. Primátor města Jiří Lajtoch, jenž držel v ruce šavli, ozdobenou sukýnkou, zde totiž symbolicky předal právo masopustu hlavnímu stárkovi.

„Tož to já si připlatím, abych si mohla dovolit sednout k primátorskýmu stolu, šetřila jsem celé rok, i když óroda moc nešla,“ řekla hospodyně a přinesla tácek s koláčky a slivovicí. Dobrou náladu měl i primátor, který zval kolemjdoucí na koláčky. „Včera jsem je sám pekl a rumem zaléval,“ pochválil se. Přerovská chasa přišla letos s novinkou.

„Aby se neřeklo o té nové vládě, že nemá opatření, zavedli jsme novou policejní vyhlášku. Zákon, týkající se chování o tem masopustu,“ líčil všem přítomným hlavní stárek, Lubor Maloň z občanského sdružení Cukrle.

„Vyhláška přikazuje, aby se všeci o masopustu usmívali a bavili. Aby stárka bezmezně obdivovali, zpívali a tancovali. Vyhláška zakazuje pomlóvat stárka se stárkovou a nebo se k nim špatně chovat,“ dodal. „Lidé se také o masopustu nesmí tvářit kysele a nebo nešťastně,“ citoval z nového nařízení.

Kolemjdoucí, kteří se dopoledne zastavili v centru města, nabízenými koláčky a štamprlí slivovičky nepohrdli. Zejména starší dámy se nebránily ani tanci s medvědem. Na masopustní rej se přišla podívat se svými dvěma vnoučaty také Vladimíra Dostálková z Přerova.

„Mám tady celý týden na prázdninách vnoučata z Českého Brodu. Pravý hanácký masopust ještě děti nikdy neviděly a jsou z maškar úplně nadšené,“ řekla.