Cestující tak díky nadšencům ze spolku Kroměřížská dráha dopraví každou sobotu na zajímavé akce historický motoráček. První zvláštní vlaky vyjedou na trasu už v sobotu 29. června.

„Jsme rádi, že se podařilo propojit několik měst a vytvořit tak osu památek, mezi nimiž bude návštěvníky historický motoráček převážet. Na trati se postupně vystřídá pět různých vlaků. První motoráček „Hurvínek“ dorazí ze Slovenska, další vlaky zajistí také kolegové z Brna a jiných měst. Chceme tím zároveň představit práci ostatních železničních spolků,“ přiblížil Martin Šustal ze spolku Kroměřížská dráha.

Historické vláčky podle něj vykryjí mezery mezi pravidelnými spoji do Kroměříže.

„Kromě propojení Kroměříže, Kojetína a Tovačova se na akci podílejí i obce Uhřičice a Lobodice, kde budou také zastávky,“ doplnil.

Asi nejvíce ocení zvláštní vlaky lidé z Kojetína a Tovačova, kde byla železniční zastávka zrušena v roce 1981.

Kojetín s Tovačovem dnes jen mimořádně propojují nostalgické jízdy - například na výlov Hradeckého rybníka, Svatováclavské hody v Tovačově a jiné akce.

„Budova bývalého nádraží v Tovačově je dnes pěkně spravená a nový majitel zde udělal příjemné nádražní zátiší. V soukromých rukou je i bývalé skladiště, ve kterém je teď dílna. Od loňska jsou navíc v Tovačově nová nástupiště pro historické vlaky,“ doplnil.

A na jaké kulturní akce historický motoráček cestující během léta dopraví?

Už v sobotu 29. června mohou zájemci vyrazit na Swingový večer na nádvoří tovačovského zámku nebo na hudební festival StruhaFest v Lobodicích.

„Do Tovačova se 13. července dopraví také účastníci procházky po bojišti, kteří každý rok putují po stopách prusko-rakouské bitvy v roce 1866,“ upřesnil za pořadatele Rostislav Kolmačka.

Na hody, dožínky i baroko

Nabitý kulturní kalendář čeká návštěvníky v srpnu. Lidé mohou zavítat 10. srpna na Středověký den na zámku v Tovačově, ale i na festival barokní hudby a výstavu Floria Léto v Kroměříži.

Motoráček ale zaveze zájemce 17. srpna také na Kojetínské hody, Dožínky v Kroměříži nebo Srpnovou noc v Tovačově. Lidé se mohou těšit 24. srpna také na večerní „oživlé“ prohlídky na zámku v Tovačově Panna a netvor.

Kromě jednorázových kulturních akcí najdou výletníci v blízkosti trasy vlaků i další zajímavé cíle. V Kroměříži si mohou prohlédnout Železniční muzeum Kroměřížské dráhy, Arcibiskupský zámek a Květnou zahradu.

Vlak dopraví zájemce i na koupaliště v Kroměříži a Kojetíně nebo na zámek v Tovačově. Odjezdy spojů najdou zájemci na webu spolku Kroměřížská dráha nebo na Facebooku.