Rozlehlé katakomby totiž projdou stavebními úpravami, které jsou součástí druhé etapy stavby jižního předpolí Tyršova mostu.

Téměř každý, kdo při procházce centrem Přerova zamíří na náměstíčko Na Marku, si zamřížovaných dveří všimne. Že se ale několik schodů pod útlým vchodem nachází rozlehlé pivovarské sklepení, by tušil jen málokdo.

„Běžně přístupné totiž v minulosti nebylo," vysvětlil historik Jiří Lapáček ze Státního okresního archivu v Henčlově.

Podle něj byly sklepy postaveny v polovině devatenáctého století pro potřeby měšťanského pivovaru, jenž se nacházel v Pivovarské ulici. To dokládá i autentický základní kámen z pískovce, umístěný na zdi u vchodu do jedné z chodeb, na němž je vyryto datum 1856.

Pivovar se sladovnou vlastnil od roku 1888 jeden z nejvýznamnějších přerovských sládků Josef Šilhavý, který ho koupil od právovárečného měšťanstva. „Později ale měšťanský pivovar zrušil a postavil si na protějším břehu Bečvy nový. Nicméně sklepy tu zůstaly a on je ještě nějaký čas využíval pro uskladnění piva z nové výrobny. Později sloužily jako sklady," vrátil se do minulosti.

Účastníkům prohlídky sklepení se v pátek naskytl ojedinělý pohled. Přestože si na „procházku" museli vzít gumáky, protože bylo všude bahno, spatřili klenuté chodby s nezapomenutelným geniem loci.

Výpravu do minulého století uspořádali zástupci města proto, aby si sklepení mohli zájemci prohlédnout dříve, než se začne spravovat. Jeho rekonstrukce je totiž součástí druhé etapy stavby jižního předpolí Tyršova mostu.

„Klenba vede pod zemí až k obytnému domu v ulici Na Marku. Protože se ale do této části města opět vrátí automobilová doprava a bude zatížena staticky, musíme klenbu zpevnit. Dojde ke skrývce materiálu, dá se tam suchý beton a sklepení se odlehčí. Celá zátěž tedy nebude na klenbě, ale bude ji roznášet deska," popsal náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který se prohlídky zúčastnil.

Stavebníci podle jeho slov narazili na problém.

„Opět nás trápí plyn, stejně jako během první etapy. Jsme totiž zhruba dvacet čísel pod povrchem, takže řešíme, jestli se ho budeme muset překládat. Potíž je v tom, že ho není kam přeložit, protože sklepení je rozsáhlé. Dvacet čísel pod úrovní terénu je ale málo," řekl.

Otevřou památku turistům?

Radní zatím neví, zda chodby zpřístupní široké veřejnosti.

„Nějaké pokusy o využití sklepení v minulosti byly, ale je to památka, takže bychom měli zvážit, jestli by to bylo vhodné," řekl.

V lokalitě Na Marku v těchto dnech probíhá intenzivní archeologický průzkum, který už přinesl první ovoce. Badatelé totiž narazili na středověký obranný prvek, který v minulosti chránil městské hradby – takzvaný barbakán.

Stále také pátrají po základech bratrské školy, ve které působili Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav. Protože ale výzkum probíhá v těsném sousedství nalezených základů kostela jednoty bratrské, stavbu nezpozdí.

„Pokud školu najdou, tak ze zamýšleného parkoviště pouze ubude místo. Když půjde všechno podle plánu, měla by být dokončena druhá etapa jižního předpolí ke 30. září," uzavřel.