Na dalším osudu této výjimečné lokality se zástupci vedení radnice s památkáři překvapivě rychle shodli. Kostel, jenž je spjatý s působením Učitele národů J. A. Komenského a učence Jana Blahoslava v Přerově, je podle nich natolik významný, že by se měl zařadit jako památka na seznam významných staveb. Se vším, co to obnáší – tedy i s patřičnou prezentací pro turisty.

„Podařila se úžasná věc. Potvrdilo se místo nálezu Českobratrského kostela i jeho lokace a památka se tak zařadila do souboru významných sakrálních staveb v Přerově. Z jednání s městem vyplývá, že bude chtít kostel prezentovat a zařadí jej do návštěvnického okruhu a programové náplně pro turisty,“ řekl po pondělní obchůzce lokality olomoucký památkář Josef Březina.

Odborníci teď hledají způsob, jak uchránit základy kostela před povětrnostními podmínkami a zároveň je zpřístupnit lidem.

„Lokalita poblíž Tyršova mostu je zajímavá tím, že je tu celé spektrum nálezů – torzo pece na výrobu kachlů a také zbytky mostní brány. Unikátem je odkrytí takřka celého půdorysu kostela sv. Marka. Je tu poměrně velké torzo původní dlažby, což je z našeho pohledu zcela výjimečná věc,“ doplnil Pavel Šlézar, vedoucí odboru archeologie Národního památkového ústavu v Olomouci.

close zoom_in

Rakouský třicetikrejcar z období napoleonských válek

Nejšetrnější je zdivo uchovat pod zemí

Podle něj by stavba neměla být zničena.

„Nejšetrnější pro zdivo samotné je zachovat ho pod zemí. Na povrchu by bylo prezentováno jako půdorys, a to buď zdivem, nebo dlažbou z nového materiálu. Kdyby byly základy odkryté, hrozí, že budou chátrat,“ vyjádřil svůj názor.

Co už je v tuto chvíli jisté, je, že se změní původní projekt. „Nález je exkluzivní a připomíná historii města. V místě, kde mělo být parkoviště se zhruba devětadvaceti místy, tedy zcela jistě nebude. Zatímco archeologové budou provádět výzkum, navrhneme studii na přesun parkoviště. Jako ideální se nám jeví varianta na jeho umístění proti toku Bečvy,“ nastínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Co vznikne na povrchu?

„Domluvili jsme se s památkáři, že se zdivo ošetří, a pak ho doporučují zasypat. Když vydrželo tolik let pod zemí, mělo by zde zůstat i nadále. Na povrchu něco určitě vymyslíme – zda to bude formou okrasného chodníku, půdorysu kostela a informačních tabulí, to ještě nevíme,“ dodal. Kvůli významnému objevu se sice zdrží kolaudace stavby, Tyršův most ale bude zpřístupněný alespoň pro pěší v termínu, tedy 8. května.

Archeology čeká v nejbližších týdnech mravenčí práce. „Čeká nás začišťování půdorysu a položení zjišťovacích sond tak, abychom zjistili veškeré souvislosti o založení stavby. Chceme uvolnit alespoň nájezdový prostor tak, aby mohli stavebníci pokračovat dál v práci,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk.

Podle něj je zatím odkrytá jižní obvodová stěna kostela. „Jeho délka je 27 až 28 metrů a šířka byla rozhodně větší než 12 metrů,“ doplnil Zdeněk Schenk s tím, že v posledních dnech byly v místě nalezeny další stříbrné mince. Jejich přesné stáří ale dosud nebylo určeno.

VÍCE:

Zbytky kostela sv. Marka Přerov uchová jako památku

Je to adrenalin i tajemno, říká hledač kovů Ondřej Vénos o svém koníčku

Základy kostela jako atrakce pro turisty? Zatím jen vize, říká archeolog

Unikátní objev v Přerově! Archeologové odkryli základy kostela sv. Marka

Stavba Tyršova mostu odkryla středověkou bránu