„Vzhledem k tomu, že nám počasí příliš nepřálo, tak se to odrazilo i na účasti. I přesto však dorazilo přes osmdesát vozidel, s čímž jsem spokojen," uvedl předseda pořádajícího Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Na akci se sjeli majitelé historických vozidel z různých koutů Moravy. Jedním z pravidelných účastníků je třeba Pavel Pipal z Olomouce. „Jsem rád, že se tady pokaždé sejdu s kamarády, s nimiž mám společnou řeč a zálibu. Závody jedu hlavně pro zábavu, takže žádné stresy," svěřil se majitel motocyklu Jawa 555.Historická vozidla v areálu přerovských Montáží

I přes chladné počasí akce neměla nouzi ani o návštěvníky. Nablýskanými veterány se přišla pokochat spousta jejich příznivců. Samozřejmě převažovali muži.

„Já si tuto akci nikdy nenechám ujít. Nejsem sice majitelem žádného veterána, ale strašně tomuto koníčku fandím," svěřil se jeden z návštěvníků Zdeněk Zbořil.

Lidé mohli obdivovat řadu značek, jako jsou například zachovalé pragovky, aerovky či tatry. K nestarším kouskům patřil Panhard Levassor z roku 1911. Oko nejednoho diváka ale upoutalo třeba i Ferrari Testarossa z osmdesátých let. Pozornost vzbuzoval i velorex a další typy.

Početně byly zastoupeny i motocykly. Nejstarším byl Harley Davidson z roku 1928, který prošel renovací. Premiéru na letošním čtrnáctém ročníku měla Ardie 500 z roku 1932. K vidění byla ale celá řada dalších motorek, především značky ČZ Jawa.

Po ukončení akce a předání cen účastníkům jízdy zručnosti se historická vozidla vydala na letošní první jarní společnou vyjížďku. Spanilou jízdou se vozy přemístily na hrad Helfštýn, kde se konala výstava.

„Myslím, že jsme touto akcí zdařile zahájili letošní sezonu. Rád bych pozval naše příznivce a ostatní veřejnost na naši hlavní akci, která se koná už 14. května na letišti v Drahotuších. Jde o tradiční Air – Auto – Moto fest. Očekáváme účast až 300 vozidel a 50 letadel," řekl závěrem Jiří Zemánek z Oldtimer clubu.

Autorka: Dagmar Rozkošná