Zahájení stavby se neustále odkládalo kvůli obstrukcím ze strany ekologických aktivistů Děti Země, ale i spolků Krajina Dluhonice a Voda z Tetčic.

Spolky usilovaly o to, aby se dálnice vyhnula Dluhonicím a neustále vznášely nové námitky a stížnosti.

Nakonec se podařilo domluvit finanční kompenzace - nové sportoviště, opravy cest a cyklostezku - a emoce v Dluhonicích utichly.

Vizualizace dálnice D1 Říkovice - Přerov. Záběr z videoprezentace ŘSD
Podepsáno! D1 kolem Přerova má smlouvu se stavbaři, začátek do Vánoc

Rozkladová komise ministerstva dopravy stavbu úseku D1 mezi Říkovicemi a Přerovem minulý týden definitivně posvětila tím, že zamítla stížnosti několika obyvatel Dluhonic a ekologických spolků Krajina Dluhonice, Voda z Tetčic a Děti Země, kteří napadli rozhodnutí o stavebním povolení úseku D1. Povolení tak verdiktem ministra dopravy nabývá právní moci.

Historický okamžik pro Přerov

„Co je zásadní, je fakt, že se 20. prosince konečně začne stavět dálnice - a to je historický okamžik pro město Přerov. Nejen proto, že se jedná o strategický úsek dálnice, který konečně umožní dálniční napojení Přerova a jeho rozvoj, ale i proto, že se zbavíme tranzitní dopravy v centru města a sníží se znečištění ovzduší,“ komentoval to náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Na základní kámen nové stavby poklepou zástupci Ředitelství silnic a dálnic, města a sdružení firem, které budou stavbu provádět, v místě křížení nové dálnice D1 se silnicí I/55 - tedy tam, kde skončila stavba úseku Lipník - Přerov.

Stavba deset kilometrů dlouhého úseku by měla skončit v roce 2025. Obří zakázku za 6,92 miliard korun bude realizovat sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.