Celkem dvaadvacet týmů se utkalo ve dvou kategoriích. Vítězné týmy z loňska a vítězové pěti kvalifikací v Souboji mistrů o pohár Bidvest a další týmy z tuzemska a zahraničí na Mezinárodním otevřeném mistrovství o pohár pivovaru Zubr.

„Své guláše tady vaří kuchaři z Litvy, Slovenska, Chorvatska a Slovinska," řekl v průběhu soutěže hlavní organizátor akce Luděk Bil.

„Všichni věrní účastníci jsou tady," řekl dále Bil s tím, že déšť odradil pouze tým dětí z mateřské školy.

Maďarský guláš přijel do Henčlova uvařit Tomáš Kašpar s kamarády, jejich manželkami i dětmi. Oblečení do cigánských kostýmů přijeli až od Chrudimi.

„V lize mistrů v Litomyšli jsme byli druzí," řekl Kašpar, který zná recept na maďarský guláš ze svých pravidelných pobytů v Maďarsku.

„Náš guláš je mimořádný tím, že ho vaříme s láskou. Další ingredience tvoří hovězí maso z kližky, cibule, slanina, trocha česneku, poctivý, dlouho tažený vývar, žádný masox ani jiná dochucovadla," prozradil.

Za pět hodin

Na uvaření guláše měli soutěžící stejně jako v minulých ročnících pětihodinový limit.

„Musí uvařit nejméně patnáct litrů guláše na ohni, výběr masa i dalších ingrediencí je na nich," řekl dále Bil.

V Henčlově se objevily i kuriozity. Jeden tým vařil guláš z ovoce, další například ze sumce, Chorvaté si vybrali mořské plody a krevety, Slovinci měli v kotlíku i brambory a tři druhy masa.

A jak by měl chutnat správný guláš?

Luděk Bil je zastáncem tradiční receptury.

„Český národ dělá guláš z masa na kostky. Mám rád, když základ tvoří paprika a klasické koření, kterého ale nesmí být zase moc, aby nepřeráželo ostatní ingredience. Pak záleží na tom, z jakého masa vařím. Ke zvěřině přidávám trochu vína i rajského protlaku, vepřový zesílím kouskem klobásy, houbový nemůžete přerazit ničím," vyjmenoval profesionální kuchař Bil.