Letní kino se mezi hradebními zdmi konalo již podruhé a opět je připravilo sdružení Postřeh, které provozuje Biograf 16.

Než se setmělo, bavily diváky v předprogramu příběhy slavného animovaného seriálu Jen počkej, zajíci! Šlo přitom o jedny z posledních epizod, které nejsou tolik známé.

„V současnosti máme asi 1 500 českých i zahraničních celovečerních filmů. Snímek Páni kluci jsme přivezli na přání kastelána hradu," přiblížil pětadvacetiletý Richard Vacula, zástupce Biografu 16.

Seskupení tvoří filmový nadšenci z Hradce nad Moravicí na Opavsku.

„Známe se ze školy, z ochotnického souboru, z hudebky. Ve starém kině, kam jsme s ochotníky chodili, jsem objevil promítací stroj a cívky. Po měsících bádání se ho podařilo rozchodit a tak to vše začalo," vzpomněl současný student zvukové tvorby FAMU.

Na první promítání na hradeckém zámku si vypůjčili filmy pro 16mm promítačku – na Svěrákovu Obecnou školu přišlo 400 lidí.

„Byli jsme nadšení a chtěli v tom pokračovat," uvedl k začátkům Richard Vacula.

Barkas Ukrajinu nezvládl, blízké okolí ano

Zájem v místě ale opadával, a proto došlo k rozhodnutí na pojízdné kino, které brázdí zejména Moravu od roku 2010. V podstatě se jedná o odkaz na kočovné kinematografy z počátků minulého století.

„Se sdružením jsme koupili starý minibus Barkas a chtěli vyrazit až někam na Ukrajinu. S autem byly ale pořád problémy, dojeli jsme nejdále na Slovensko a zpátky. Oslovili jsme města do 30 kilometrů – předpokládali jsme, že tam by to auto mohlo zvládnout," doplnil s úsměvem.

Spolek spolupracuje s Národním filmovým archivem, Barrandovem, sběrateli i amatéry. Všechny filmy vlastní a provozuje legálně.

Když letos v dubnu získali ze zlínských ateliérů všechny kopie 16mm pásů, netušili, že je zachránili před požárem. Ten zachvátil sklad zlínských ateliérů v červenci.

Časté poruchy, nesehnatelné součástky

Návštěvníci Helfštýna se tak mohli zúčastnit dnes již čím dál více raritní projekce ze 16mm pásu. Spolek vlastní dvacet promítaček, s sebou na představení vozí minimálně dvě z důvodů častých poruch.

Velkým problémem jsou i náhradní součástky, které se již běžně nedají koupit, speciální podmínky vyžaduje i skladování filmů. Tito nadšenci se tak každodenně potýkají s řadou technických problémů.

„Omluvte zhoršenou kvalitu kopie, byla často používaná. Některé chybějící záběry nebo slova si určitě doplníte. A když se pás přetrhne, nebudete se na nás zlobit," vysvětlil tak divákům Richard Vacula.